• Anasayfa
  • Bilgi
  • Araştırmalara göre uçaklarda Covid-19 bulaşma riski çok düşük

Araştırmalara göre uçaklarda Covid-19 bulaşma riski çok düşük

bengisarihan

Uçaklar aldıkları önlemler ve uçak içerisindeki havayı temizlemek için kullandıkları HEPA filtresi sayesinde, pandemi boyunca risksiz bir seyahat için tercih edilebilecek önemli ulaşım araçlarından biri. Uçakların Covid-19 bulaşma riski bakımından diğer ulaşım araçlarına kıyasla ne kadar güvenliği olduğuna dair ise pek çok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalardan biri de ABD’nin Georgia eyaletinde gerçekleştirildi.

ABD'deki Georgia Eyaleti Sağlık Bakanlığı ve Mayo Clinic tarafından yaklaşık 10 bin uçak yolcusunun verileri baz alınarak yapılan araştırmaya göre (1) uçak yolculuklarında Covid-19 bulaşma riskinin binde birden az olduğu ortaya koyuldu.

PCR testi bulaşma riskini önemli ölçüde azaltabilir

Delta Havayolları’yla birlikte yürütülen araştırmada, Delta Havayolları’nın New York JFK, Atlanta ve İtalya’daki Fiumicino havalimanları arasında gerçekleşen uçak seferlerinde yaklaşık 10 bin uçak yolcusuna Covid-19 testi yapıldı. Araştırma sonucunda ise yolcuların uçuştan 72 saat önce yaptıracakları tek bir PCR testinin ticari uçak seferlerinde Koronavirüs bulaşma riskini önemli ölçüde azaltabileceği belirtildi.

Araştırmayla ilgili çıkan habere göre Covid-19 testi yapılan uçak seferlerinde enfeksiyon oranı yüzde 0,05 yani 10 bin yolcuda 5 iken, toplumda bu oranın yüzde 1,1 yani her yüz kişide bir olduğuna dikkat çekildi.

Uçak Bileti

Aşılama arttıkça risk oranları daha da azalacak

Delta Havayolları’nın baş sağlık görevlisi olan Dr. Henry Ting ise konu hakkında şöyle bir açıklamada bulundu: “Covid-19 testi yapılmış bir uçuştaki oldukça düşük enfeksiyon oranı, zorunlu maske kullanımı ve hastane sınıfı filtreleme gibi uçaktaki koruma tabakalarıyla birlikte ele alındığında, örneğin ABD ve Birleşik Krallık arasında bulaşma riski bir milyonda birden azdır. Bu oranlar aşılama oranları arttıkça ve tüm dünya çapında yeni vakalar azaldıkça daha da artacaktır.”

Covid varyantlarıyla bir süre daha yaşayacağımızı da ekleyen Ting, “Simülasyon modelleri değil gerçek hayattan elde edilen veriler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından uluslararası seyahatler için sınırların yeniden açılması amacıyla, karantinalar yerine gerekli aşılama ve testler için bir şablon olarak kullanılabilir” dedi.

Bu çalışma Mayo Clinic Proceedings isimli hakemli akademik tıp dergisinde yayımlandı.

Türkiye’de uçağa biniş için Covid-19 kapsamında alınan önlemler neler?

Ülkemizde uçuşa kabul edilebilmeniz için sırasıyla:

- Uçuştan 14 gün önce yapılmış 2 doz COVID-19 aşı sertifikası ya da son 6 ay içerisinde düzenlenmiş İyileşme Sertifikası ibraz etmeniz,

- Aşı kontrollerinin yapılabilmesi için Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ya da e-Devlet üzerinden HES kodu almanız,

- Aşı kartı ya da iyileşme sertifikası olmaması durumunda uçuştan en fazla 48 saat önce numune alınmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmeniz zorunludur.

Aşı kartı, iyileştirme sertifikası ya da negatif PCR testi sonucu ibraz etmeyen yolcular, uçuşa kabul edilmiyor. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve koşulları hakkında daha detaylı bilgi için İç hat uçuşlarda geçerli aşı ve PCR testi kararı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak:Delta Air Lines araştırması

(1) Mayo Clinic Araştırması


bengisarihan
Bengi Sarihan
56 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN