Yeni bir yıl yaklaşırken Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında düzenlenen konserler, festivaller ve kutlamalar da birbirini izliyor. Yeni yılın gelişi başlıbaşına bir kutlama nedeniyken Aralık planlarınızı yapmadan önce her biri birbirinden eğlenceli bu etkinliklere mutlaka göz atın. 

Konya'da Şeb-i Arus

Farsça'da ''düğün gecesi'' anlamına gelen Şeb-i Arus, Mevlana'nın ölüm yıldönümü olarak başta Konya olmak üzere pek çok yerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Mevlana'yı anma törenleri ve semazen gösterileri ile Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçileri Konya'ya çeken Şeb-i Arus süresince, Mevlana Türbesi başta olmak üzere Mevlana'yı anmak için gidilen birçok yer yılın bu döneminde ziyaretçi akınına uğruyor. 10-17 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Şeb-i Arus atmosferini daha yakından yaşamak içinKonya uçak bileti karşılaştırması yapabilir, İstanbul'dan en uygun seferlere göz atabilirsiniz. Sadece gezilip görülecek yerleriyle değil, başta etli ekmek olmak üzere dayanılmaz lezzetleriyle de ünlü Konya'nın lezzetleri arasında kararsız kalırsanız, Konya'da ne yenir ne içilir galerimiz bu konuda seçim yapmanızı kolaylaştıracak.

Ankara Dans Festivali

Dansın dünyaca ünlü yıldızları Aralık ayında Ankara'ya geliyor. 11-13 Aralık tarihlerinde düzenlenecek festival süresince salsa, tango ve daha birçok türe ait dans gösterisi izleyicilerle buluşacak. Yakın dönemde Ankara'ya seyahat etmeyi planlıyorsanız ve dansa meraklıysanız bu fırsatı değerlendirmenizde yarar var. Başkent Ankara'da Anıtkabir, Atakule, Etnografya Müzesi gibi gezip görülecek çok sayıda yer de var. Bu yerleri Ankara'da gezilecek yerler galerimizde keşfedebilirsiniz.

Aralık festivalleri

İstanbul'da Kısa Tür Film Festivali

2007 yılından bugüne Galatasaray Üniversitesi bünyesinde yer alan Medya Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından gerçekleştirilen Kısa Tür Film Festivali bu yıl 8. yaşını kutluyor. Komedi, korku, belgesel türleri ve kısa filmlerin yarıştığı festival bu yıl 9-11 Aralık tarihlerinde Beyoğlu'nda bulunan Pera Müzesi başta olmak üzere birçok mekanda gösterilecek. Gezmekle bitmeyen şehir İstanbul'da yapabileceklerinizle iligili detaylı İstanbul Şehir Rehberi'ne de mutlaka göz atın.

Aralık festivalleri

 

İzmir Tiyatro Festivali

Ege'nin incisi İzmir de Aralık ayında festival çoşkusunu yaşamaya hazırlanan şehirlerden. Bu yıl dördüncü kez gerçekleşecek Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali, şehri 4-14 Aralık tarihlerinde şehri tiyatro ile buluşturacak. Konak Sahnesi, İzmir Sanat, Sabancı Kültür Merkezi gibi farklı mekanlarda gösterilecek oyunlar, bu dönemde şehri ziyaret etmek için en dikkat çekici nedenlerden biri. İzmir, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kendine has lezzetleriyle yılın döneminde gezmek için ideal bir kent. En uygun İzmir fırsatlarını yakalamak için acele edin.

Aralık festivalleri

Yanan Saatler Festivali

İngiltere'nin Brighton kentinde kutlanan bu ilginç festivalse, 21 Aralık'ta yaşanan en uzun geceye denk geliyor. İnsanların herhangi bir dini inanışa bağlı olmaksızın ruhsal yolculuğuna atfedilen bu festivalde sahil boyunca çeşitli ateş ve ışık gösterileri düzenleniyor. Bu dönemde şehir ve çevresine yolunuz düşerse, bu ilgi çekici festivali de kaçırmayın. Üstelik İngiltere'nin başkenti Londra'da da çok sayıda gezilip görülecek harika yer var. Bu yerler ve şehir hakkında hemen her şey Londra Şehir Rehberi'nde.

Aralık festivalleri

Sunburn Festivali

Hindistan'ın tatil cenneti Goa'da kutlanan Sunburn Festivali süresince bölge elektronik müzik sevenler için tam bir cennet haline geliyor. Sadece müzik değil, alışveriş ve yemek konusunda da ziyaretçi çeken festival süresince katılımcılar yeni yıla girmeden önce doyasıya eğleniyor. Festival bu yıl 27-30 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek ve yine dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda katılımcıyı buluşturacak.

Aralık festivalleri

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.