Çipli pasaport kimlik kartı derken araç plakaları da çipli oluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı projeye göre plakalara takılacak çiple karayollarında seyreden tüm araçların hareketleri adım adım izlenecek.

Cama etiket plakaya çip

Bugün gazetesinin haberine göre bu yeni projede araç plakaları çipli olanlarla değiştirilecek. Aracın plakasına kriptolu çip, ön camına ise barkodlu etiketler yapıştırılacak. Anlayacağınız biri bizi gözetlemeye başlayacak! Böylece özellikle terör, kaçakçılık, asayiş gibi suçlara karışan faillerin kısa sürede yakalanması ya da trafik kazalarının önüne geçilmesi mümkün olacak. MOBESE ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nün otoyollardaki güvenlik kameraları sisteme entegre edilecek.

 

Plakalar değişecek

Projenin Karayolları Trafik Kanunu’ndaki değişiklikle birlikte TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Böylece 17 milyon 33 bin aracın plakası değişmiş olacak. Yeni çipli plakaları Emniyet Genel Müdürlüğü yetkili personeline yaptırılacak. Cama yapıştırılacak etiketle araçların şase numarası da yer alacak. Güvenlik nedeniyle plakaları Emniyet Genel Müdürlüğü üretecek. Ayrıca sabit plaka uygulamasına da geçilmesi bekleniyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.