• Anasayfa
  • Bilgi
  • Arabayla yola çıkanlar için hayat kurtaran 10 öneri

Arabayla yola çıkanlar için hayat kurtaran 10 öneri

muratekinay

Otomobiller rahat olduğu kadar özgür ve hızlı hareket etmek isteyen gezginler için harika araçlar Direksiyonu dilediğiniz yere çevirebilir, istediğiniz yerde durup mola verebilirsiniz. Yola otomobilinizde çıktığınızda seyahatinizi daha da benzersiz hale getirmek isterseniz bu 7 maddeye dikkat edin.

İçindekiler

1- Aracın bakımını yaptırın

Otomobille yolculuk genellikle eğlencelidir. Tabii öncesinde yeterince hazırlık yaptıysanız... Örneğin işe aracınızın bakımını yaptırmakla başlayabilirsiniz. Böylece yolda giderken bir anda aracın arızalanma riskini azaltabilirsiniz.

arac bakımı

2- Depoyu tam doldurun

Eğer direksiyonu çok ıssız bir bölgeye çevirmeyeceksiniz, benzin bulmak genellikle sorun olmaz. Siz yine de bu konuda işinizi şansa bırakmayın ve şehir merkezinden ayrılmadan depoyu tam olarak doldurun. Yine işinizi sağlama almak için belirli bir kilometre gittikten sonra tekrar takviye yapmayı unutmayın. Yola uçakla devam etmek isterseniz de önce en uygun uçak bileti fırsatlarına bakın.

benzin göstergesi

Araç Kiralama

3- Eşyaları dikkatli seçin

Araçla yola çıktığınızda gereğinden fazla eşya alırsanız, gittiğiniz yerden alacaklarınızla birlikte dönüşte arabada oturacak yer bile bulamayabilirsiniz! Durum bu kadar vahim değilse bile az ama öz eşya almaya dikkat edin. Böylece ihtiyacınız olmayan fazlalıkları gereksiz yere taşımanıza gerek kalmaz. Bavul hazırlarken neyi alacağınıza karar veremediyseniz, bavul hazırlama tüyolarından yardım alabilirsiniz.

bavul

4- Rotanızı önceden belirleyin

Eğer uzak sayılabilecek bir yere gitmek için yola çıkıyorsanız, alternatif yolları ve bu güzergahlar üzerinde görülebilecek yerleri gözden geçirin. Böylece yola çıktığınızda mola vereceğiniz noktaları ve buralarda geçireceğiniz zamanı daha iyi ayarlayabilirsiniz.

rota

5- Kıyafet seçerken dikkat

Yola ister arabayla isterseniz uçakla devam edin, rahat kıyafetler seçmek her zaman işinizi kolaylaştırır. Ancak bu konu uzun otomobil yolculuklarında araçta geçireceğiniz süreyi düşünürseniz çok daha önemli bir hale geliyor. Eğer uzun bir yolculuk olacaksa fazla sıkmayan ve bol giysileri seçmeye çalışmak, yolu çok daha rahat bir şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır.

arabada rahat giyin

6- Yanınıza yiyecek alın

Yolda acıktığınızda aracın içinde yiyecek bir şeyler bulmak hem midenize hem de cebinize iyi gelecek. Araçla yola çıktığınızda yiyecek yiyecek almak için durabileceğiniz mola yerleri ve benzinlikler tahmin etitğinizden çok daha pahalı olabilir. Üstelik uzak bir yere gidiyorsanız bunları bulma ihtimaliniz de fazla yüksek değil. Eğer araçta küçük çocuklar da varsa, yola çıkmadan sandviç, kuruyemiş ve içecek alarak arabaya yerleştirmeyi unutmayın. Yola uçakla devam edecekseniz, havalimanında işinize yarayacak bu önerilere de mutlaka göz atın!

yemek yiyen kız

7- Navigasyonsuz çıkmayın

Daha önce defalarca gittiğiniz ve çok iyi bildiğiniz bir yolsa, buna gerek olmayabilir. Ancak ilk defa gideceğiniz bir yer için yola çıkarken yanınıza bir navigasyon cihazı alın. Bu sayede kaybolma riskini tümden ortadan kaldırmasanız da en aza indirebilirsiniz.

navigation

8- Playlist hazırlayın

Müziksiz ve uzun bir araba yolculuğu tahmin ettiğinizden çok daha zor olabilir. Yola çıkmadan cep telefonunuza veya MP3 çalarınıza en sevdiğiniz müzikleri yükleyin. Bunları dinlerken yolculuğun çok daha kısa ve eğlenceli sürdüğünü fark ettiğinizde şaşıracaksınız.

playlist

9- Molalar önemli

Yolculuk ne kadar uzunsa, o kadar uzun ve sık molalarla ara verin. Böylece yol boyunca dağılan dikkatinizi toplayarak dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Eğer uykunuz gelirse de bu molalardan birini uzatabilirsiniz.

travel

10- Arkadaşsız olmaz

Yol boyunca daha eğlenceli vakit geçirmek ve daha önemlisi uyanık kalmak için yola arkadaşlarınızla birlikte çıkmaya çalışın. Aralarda konuşup sohbet etmek sizi uyanık tutacağı gibi zamanın daha hızlı geçmesini de kolaylaştıracak. Arkadaşlarla tatile çıkmayı seviyorsanız, dünyanın en eğlenceli rotalarına da bir göz atın!

car on travel

 


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN