Özellikle gazetecilerin vazgeçilmez tercihidir F klavye... Türkçe'ye uygun olarak geliştirilen bir klavye olduğu için gerek daktilo kullanıcıları gerekse de gazeteci ve yazarlar F klavyeden vazçemezler. F klavyede Türkçe daha çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir ve sesli uyumuna hitap eder.

Apple sözünü tuttu

Ancak son teknolojik ürünler bizim bu kolaylığı yaşamamızı engelliyordu. Cumhurbaşkanı Gül de ABD'de Slikon Vadisi'ni ziyaretinde Apple CEO'su Tim Cook'tan konuyla ilgili çözüm istemişti. ş, ğ, ç, ü, ö, i karakterlerini içeren sanal klavye bulunmamasından yakınan Gül'e söz veren Apple yöneticileri sözlerini tuttu.

Eylül'de çıkıyor

Apple'in Eylül ayında resmi tanıtımını yapacağı yeni işletim sistemi iOS6'nin dün yayınlanan yeni deneme sürümü hem F hem de Q klavye de eklendi. Yeni sistem İOS6, F klavye ve Türkçe klavye isteyenlerin imdadına yetişeceğe benziyor. Akıllı telefon pazarıyla ilgili gelişmeleri Akllı telefon pazarı Apple ve Samsung'un başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz..

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN