Antarktika kıtasını tek başına geçen Colin O'Brady

nihanbayram

Orada, bir kıta var Güney Yarımküre’nin en güneyinde, o kıta bizim kıtamızdır. Gitmesek de görmesek de o kıta bizim kıtamızdır. Evet içinde ülke bulunmayan tek kıta olan Antarktika’dan bahsediyorum. Antarktika’da ülke olmasa da bazı devletlerin araştırma istasyonları var. Bu yüzden de kıtanın nüfusunun çoğunu araştırmacılar oluşturuyor demek doğru olur.

Bence çok gizemli bir kıta ve ben gidip görmeyi çok isterim. Benim gibi düşünenler de çok fazla olmalı ki 2017-2018 yıllarında toplamda 51,707 kişi ziyaret etmiş Antarktika’yı. Tabii Antarktika’ya direkt uçuş yok. Türkiye’den gitmek istersen önce Şili’ye ya da Yeni Zelanda’ya gidip oradan gemiyle ya da eğer gideceğin dönem uygunsa uçakla gidiyorsun. Yani macera dolu bir yolculuk.

Gerçi buna macera diyorsak, Antarktika kıtasını boydan boya hiç yardım almadan tek başına geçen Colin O’Brady’nin bu yolculuğuna ne diyeceğiz onu bilemedim bak şimdi. Ben anlatayım, ne diyeceğine sen karar ver o zaman.

Amerikalı 33 yaşındaki Colin O’Brady, Antarktika kıtasını tek başına ve en önemlisi hiç yardım almadan geçmek için 3 Kasım 2018’de yolculuğa başladı. Colin, bu yolculuğa “The Impossible First” yani “İmkânsız İlk” adını verdi çünkü 2016 yılında Antarktika kıtasını tek başına geçmeyi deneyen 55 yaşındaki İngiliz Henry Worsley’in yolculuğu tamamlamasına çok az kalmışken vefat etmişti. Yani anlayacağın, Colin O’Brady tüm zorlukları göze alarak bu yolculuğa çıktı.

Aslında Colin hayatında daha önce de imkânsızı başarmış bir insan. 2008 yılında Tayland’da geçirdiği bir kazada çıkan yangına maruz kalmıştı. Vücudunun birçok yerinde büyük hasarlar vardı. Hatta en büyük hasarlar bacaklarında ve ayaklarındaydı. Doktorlar bir daha yürüyememe ihtimaline karşı onu uyardılar ama Colin zorlukların üstesinden geldi. Hatta iyileşmesinden kısa süre sonra triatlon yarışlarına ve zirve tırmanışı etkinliklerine katıldı.

Buradan anladığımız üzere Colin, imkânsızlıklara karşı koymayı seven bir insan. Bu yüzden de 3 Kasım’da çıktığı yolculuğun başından sonuna kadar, 170 kiloluk malzemelerini koyduğu kızağını kendisi çekti. Araştırma istasyonlarında denk geldiği araştırmacıların yardımlarını kabul etmedi. Yolculuğunun son 32 saatinde hiç dinlenmeden, kamp yapmadan yoluna devam etti. Yaklaşık 1500 kilometrelik yolculuğu tam 54. günde tamamladı ve Antarktika kıtasını tek başına ve hiç yardım almadan geçen ilk insan oldu.

Antarktika’da bulunan kara parçasının sonuna gelerek yolculuğunu bitirdiğini bildirmek için Instagram hesabına yüklediği fotoğrafın altına Nelson Mandela’nın “Yapılana kadar her şey imkânsız görünür” cümlesini yazdı. İmkânsızı başardığını söylemenin en güzel yolu olmuş bence. En başta demiştim, Colin O’Brady’nin yolculuğuna macera demek basit kalabilir diye. Sen bir sıfat bulabildiysen ne mutlu, ben hala bulamadım.

Açıkça söylemek gerekirse Colin O’Brady’nin hikâyesi bana bir ilham kaynağı oldu. Gidemem diye düşündüğüm her yere gidebileceğime karar verdim ve gidemem dediğim ilk yere uçak bileti aldım. Bence sen de imkânsızı başarabileceğine inan ve biletini buradan al.

Kaynak: www.colinobrady.com/theimpossiblefirst/

nihanbayram
Nihan Bayram
488 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar