Türkiye'nin en turistik şehri Antalya sadece denizi ve güneşiyle değil doğal, tarihi güzellikleriyle de ünlü bir şehrimiz. Hızlı ve modern bir gelişme gösteren Antalya, çevresindeki muhteşem güzellikleriyle ve şehirde yapılabilecek etkinlikleriyle gidenleri kendisine hayran bırakıyor. Antalya'ya başlı başına bir hafta ayırsanız bile yapacak ya da gezecek daha çok yer kalabilir.

Kaş'ta dalış

Deniz ve doğa turizmiyle ünlü şehrimiz Antalya'da dünyanın ünlü Dalış merkezlerinden biri Kaş'a da ev sahipliği yapıyor. Sualtı canlı çeşitliliği, mağaralarıyla ünlü Kaş'ta çok sayıda dalış noktası ve dalış okulları var. Kale, Kalkan, Demre gibi Kaş'a yakın bölgelerde ister dalış yapın. isterseniz de tekne turları yapın. Çok keyifli geçeceğini söyleyebiliriz.

 

Aspendos Tiyatrosu ve Side Antik Kenti

Antalya'nın en eski tarihi yerlerinin başında Aspendos Antik Tiyatrosu ve Side geliyor. Roma döneminin önemli tiyatrolarından biri olan Aspendos'ta bugün hala zaman zaman konserler ve gösteriler yapılıyor. Belek ve Side'ye yakın. Side Antik Kenti ise Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Antik kentin etrafındaki kafelerde oturup güneşin batışını mutlaka seyredin. Side ve çevresinde çok güzel oteller de var.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Alanya kalesinden manzarayı seyredin

Side'ye kadar gitmişken Alanya'ya da uğramayı ihmal etmeyin. Bugün artık şehir haline gelen Alanya ilçesinde kale, Damlataş Mağarası, Dimçayı gibi gezilecek yerler var. Ama ben Alanya kalesinin manzarasını tek geçerim. Bu kaleden günü iki kere batırabilirsiniz. Önce Mersin tarafından batırın. sonra kalenin öbür tarafına geçip Manavgat tarafından gün batımını seyredebilirsiniz. Kale ve çevresinde güzel lokantalar var. Alanya'nın büyük ve güzel bir çarşısı da bulunuyor.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Antalya Kaleiçi ve falezler

Antalya'nın Kaleieçi semti en eski yerleşim yeridir. Kaleiçi'nde tipik Osmanlı dönemi Antalya yöresine özgü ahşap evler artık otel ve restoran olarak kullanılıyor. Falezlerin görüntüsü de şahane. Antalya'da beni en çok etkileyen yerlerin başında da bu falezler geliyor. Dik kayalar ve aşağıda nefis şahane Akdeniz. Bu manzarayı seyretmeden Antalya'dan ayrılmayın...

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Şelaleler

Antalya'da çok sayıda şelale var. En ünlülerinin başında Kurşunlu gelir. Küçük göletlerin de yer aldığı bu şelale milli park içerisindedir. Şehir merkezine yakın bir başka şelale de Kurşunlu. Lara falezlerinden Akdeniz'e akılan şelalenin görüntüsü çok güzel. Antalya'nın bir başka ünlü şelalesi de Manavgat. Manavgat ilçesinde yer alan bu şelale ise genişliğiyle dikkat çekici. Aktığı alan kısa ve oldukça geniş bir şalele. Etrafında piknik yapabilirsiniz.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

 

Olimypos'ta deniz keyfi

Olimypos Çıralı Antalya'nın hala daha bakir kalmayı başarabilmiş alanlarıdır. Buralarda ciddi bir yapılaşma olmadığı için daha doğal bir ortamda denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Ağaç evlerde konaklayıp gece gökyüzünün keyfini sürmek bir başka güzel.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Kemer'de gece hayatı

Antalya'nın en renkli gece hayatının yaşandığı yerlerin başında Kemer geliyor. Kemer'de birbirinden ünlü gece kulüpleri var. Özellikle çılgın partilerden hoşlananlar için turistlerin de favori mekanlarında eğlenmelerini öneririz.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Tahtalı Dağı'na teleferikle çıkın

Kemer'de bir yandan denize girerken teleferikle çıkacağınız dağın zirvesinde kar keyfi sürmeye ne dersiniz? Kemer'den Olimpos'un tepesine Toroslor'a Tahtalı Dağı mevkisine teleferikle çıkılabiliyor. Turistlerin de çok sevdiği teleferiğe mutlaka binin.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Rafting yapın

Rafting safari özellikle alternatif eğlence arayanların en sevdiği şeylerin başında geliyor. Köprülü Kanyon'da rafting çok moda. Bir sürü şirket rafting turu düzenliyor.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Konyaaltı ve Lara'yı dolaşın

Antalya şehri Türkiye'nin son yıllarda en çok modernleşen altyapısıyla parklarıyla bahçeleriyle sahil yollarıyla dikkat çeken bir şehrimiz. Antalya kent merkezini dolaşıp Konyaaltı ve Lara'ya uğramadan geçmeyin.

Antalya'da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

Tuğba Hacıbayramoğlu
2305 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.