Avrupa’nın en ünlü eğlence başkentlerinden Amsterdam aynı zamanda tam bir müzeler şehri. Kanallarıyla, çılgın geceleriyle ve nefis Hollanda lezzetleriyle ünlü şehrin tadını çıkarırken her yıl binlerce ziyaretçiyi çeken bu müzeleri de atlamayın.

1- Anne Frank Evi

Eğer Amsterdam’da sadece bir müze gezecek kadar zamanınız varsa, pek çok gezginin önerisi olan Anne Frank Evi’ne gelebilirsiniz. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden kaçarak ailesiyle birlikte Amsterdam’a gelen Anne Frank’ın çarpıcı hikayesine tanıklık edebileceğiniz müze için yaklaşık 2 saat ayırmanız yeterli. Kapısında uzun süren kuyrukları beklemek istemezseniz, biletinizi önceden internetten alabilirsiniz. Müzenin fazlasıyla küçük olması nedeniyle sınırlı sayıda ziyaretçi kabul ediliyor ve bu durum kapısındaki kuyruğun uzamasına neden oluyor. İlk fırsatta şehrin meşhur müzelerini turlamak isteyenler, Amsterdam uçuşlarını karşılaştırmaya başlayın!

2- Rijksmuseum

İlginç sanat eserlerine ilgisi olan Amsterdam ziyaretçilerinin şehirde mutlaka görmeleri gereken bir diğer müze ise Rijksmuseum. Her gün ziyarete açık olan müze Hollanda’nın ve Avrupa’nın en zengin koleksiyonlarından birine sahip. Müzeye geldiğinizde hemen önünde bulunan meşhur I amsterdam yazısıyla fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

Amsterdam’da mutlaka gezmeniz gereken 5 müze

3- Rembrandt’ın Evi

Hollandalı ünlü ressam Rembrandt’ın yaşadığı evi de Amsterdam ziyaretiniz sırasında gezebilirsiniz. Pek çok harika tabloya imza atan ressamın eserlerini görebileceğiniz müze Dam Meydanı’na birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde. Bu arada, şehirde neredeyse her yere bisikletle de kolayca ulaşabilirsiniz. İnsandan fazla bisiklet olduğu söylenen Amsterdam gibi bisiklet dostu şehirler ise yazımızda!

Amsterdam’da mutlaka gezmeniz gereken 5 müze

4- Houseboat Museum

Amsterdam’da gezerken kanallarda dizilen tekne evler hemen dikkatinizi çekecek. Bu evlerden birinin içine girmek ve teknede yaşamanın nasıl bir şey olduğunu daha yakından görmek isterseniz, gelmeniz gereken yer Houseboat Museum. Tipik bir Amsterdam tekne evine daha yakından bakma şansını kaçırmayın. Şehrin müzelerini dolaşırken karnınız acıktığında tadabileceğiniz meşhur Amsterdam lezzetleri ise Amsterdam’da ne yenir ne içilir galerimizde!

Amsterdam’da mutlaka gezmeniz gereken 5 müze

5- Van Gogh Müzesi

Dünyanın en iyi ressamlarından biri olarak kabul edilen Van Gogh’un her biri başyapıt sayılabilecek eserlerini Van Gogh Müzesi’nde görebilirsiniz. Müzeyi gezdikten sonra üzerinde ünlü ressamın tablolarından örnekler bulunan hediyelik eşyalardan satın almayı unutmayın. Ziyaretçilerin yoğun ilgisi nedeniyle Van Gogh Müzesi’nin önünde de uzun kuyruklar olabiliyor. Müzeyi daha rahat gezmek için sabah saatlerinde gelebilirsiniz. Amsterdam’a geliş amacınız daha çok müzelerini turlamaksa, Amsterdam Card veya Museum Card sahiplerinin pek çok müzeyi ücretsiz veya indirimli olarak ziyaret edebildiklerini unutmayın.

Amsterdam’da mutlaka gezmeniz gereken 5 müze

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.