Amsterdam'da tatil denince genellikle ilk akla gelen pahalı oteller, lüks restoranlar ve bir o kadar masraflı turlar olabilir. Ancak her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Hollanda'nın başkentinde hiç para ödemeden yapabileceğiniz şeyler de var. Amsterdam'ın keyfini bedavaya sürmek isteyenler, bu öneriler sizin için!

1- Vondelpark'ta keyif yap

Yeryüzünün en ünlü şehir parklarından biri olan Vondelpark, Amsterdam'da yeşille ve doğayla kucaklaşmak isteyenler için benzersiz bir kaçış yeri. Adını 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’den alan parkta yüzden fazla ağaç ve bitki türü var. Vondelpark'ta dolaşarak keyif ve huzur dolu bir gün geçirmek için Amsterdam'a uçak biletlerini karşılaştırmaya şimdiden başlayabilirsiniz.

2- Bedava turlarla gez

Amsterdam'a bir turla birlikte gelmediyseniz yine de şehri yerel rehberlerle gezebilir ve tarihi yerleriyle ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Nasıl mı? Ücretsiz olarak düzenlenen rehberli turlardan birine katılarak! Bunun için tek yapmanız gereken şehre gelmeden önce kısa bir araştırma ile seyahat edeceğiniz dönemde düzenlenen turlarla ilgili bilgi almak. Yerel rehberlerle gezerken yanınıza fotoğraf makinenizi de alın veya akıllı telefonunuzun şarjının tam olarak dolu olduğundan emin olun. Çünkü bu şehrin neredeyse her köşesi kaydedilmeye değer! Amsterdam'da gezinirken işinize yarayabilecek diğer öneriler için Amsterdam şehir rehberimize mutlaka göz gezdirin.

Amsterdam'da bedava yapabileceğiniz 7 şey

3- Ücretsiz festivallere katıl

Amsterdam eğlenmeyi sevenler için mevsim ve zaman farkı olmaksızın sayısız seçenek sunuyor. Yıl boyunca düzenlenen festivallerden birine katılarak belki de eğlence anlayışınızı temelli değiştirecek kadar farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Üstelik bunların bazıları bedava! Şehrin ziyaretçileri için hazırladığı ücretsiz organizayonlardan ilk akla gelen Pluk de Nacht Açık Hava Film Festivali. Ağustos ayında IJ Gölü’nün yakınlarında düzenlenen festivalde en iyi vizyon filmlerini açık havada izlemenin keyfini yaşamak aynı zamanda Amsterdam'da yapılabilecek en iyi şeylerden biri. Bu arada,şehirde kaçırmamanız gereken diğer aktivitelere de göz atmak isterseniz tıklayın.

Amsterdam'da bedava yapabileceğiniz 7 şey

4- Concertgebouw'da gösterileri izle

Hollanda'nın başkentinde tarihi binalar ve doğal alanların yanında kültürel aktiviteler konusunda da sonsuz seçenek var! Bu etkinliklerin biletleri genellikle çok ucuz sayılmaz. Ancak bu durum ucuz hatta ücretsiz alternatiflerinin bulunmadığı anlamına gelmiyor. Hiç para harcamadan müzik dinlemek için şehrin en büyük konser salonlarından Concertgebouw'da Eylül ve Haziran ayları arasında düzenlenen ücretsiz konserlerden birini kaçırmayın!

Amsterdam'da bedava yapabileceğiniz 7 şey

5- Pacific Parc’ta partilerde eğlen

Dünyanın eğlence başkenti olarak anılan Amsterdam gece kulüpleri ve eğlence merkezleri konusunda da sınırları zorluyor. Şehirde bu anlamda seçenek çok ancak mekanlara giriş için istenen ücretler bütçenizi aşabilir. Böyle bir durumda Perşembe'den Cumartesi'ye şehrin en sevilen mekanları arasında sayılan Pacific Parc’ta giriş ücreti ödemeden partilere katılabilir ve eğlenebilirsiniz.

Amsterdam'da bedava yapabileceğiniz 7 şey

6- Teraslardan şehri seyret

Amsterdam'da yüksek binaların ve gökdelenlerin sayısı fazla değil. Bu sayede birçok noktadan şehrin panoramik manzarasını rahatlıkla izleyebilirsiniz. Tarihi kiliseler veya yüksek katlı müzelerin camları da bu iş için son derece uygun ancak manzara izlemek için ücretsiz bir yer arıyorsanız, NEMO olarak bilinen Bilim Müzesi'nin terasına çıkabilirsiniz.

Amsterdam'da bedava yapabileceğiniz 7 şey

7- Kanallar arasında yürü 

Amsterdam'da görülecek sayısız tarihi yapı, çok sayıda müze ve park var. Bununla birlikte tarihi şehrin keyfini çıkarmak için sadece dar sokaklarında veya kanalların arasında yürümek bile yeter. Üzerinde sayısız köprü bulunan kanallarda gezinirken renkli tezgahlarıyla ziyaretçileri çeken yerel pazarlarda dolaşabilirsiniz. Bu arada, Amsterdam'ı iyice gezip yorulduktan sonra şehrin lezzetli yemeklerini veya içeceklerini tatmak isterseniz önce Amsterdam'da ne yenir ne içilir galerimize göz atarak yeme içme planınızı hazırlayabilirsiniz.

Amsterdam'da bedava yapabileceğiniz 7 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.