Hayatımızda önem verdiğimiz ve değerli dediğimiz birçok şey vardır. Ancak bunlar içinde bana göre en değerlisi ‘zaman’dır. Zamanın, yönetim içinde de çok önemli bir yeri vardır. Muhasebe hesabı yapanlar genelde zamanı değerlendirmeye almaz ve yok sayarlar. Ancak her zaman bir alternatif maliyet vardır ve zamanın önemi yok sayılamayacak kadar büyüktür. Çünkü bir hamle yaptığınız zaman, diğer bir hamleden fedakarlık yapıyorsunuzdur. Yani seçim yapma hakkınızı kullanıyorsunuzdur. Bu da sizin alternatif maliyetiniz olmaktadır.

Her hamlemizde de bir amaç vardır. Bir amaca göre hareket ederiz ve planlama yaparız. Yatırım yaparken de, tüketim yaparken de bir amacımız ve sonunda beklentimiz vardır. Para kazanmak, fayda sağlamak vb amaçlar ile başarılı olmayı hedefleriz. İşte burada önemli bir nokta karşımıza çıkıyor.

Başarı için yönetim yapmak şarttır. Başarı; amaçlara zamanında ulaşabilme ile ölçülür. O halde amaçlara göre yönetim yapmak çok önemlidir.

Amacınız para kazanmak mı para harcamak mı?

Yönetimin esaslardan bir tanesi amaçları belirlemektir. Buradaki ince çizgi ise amacı, araç ile karıştırmamaktır. Öncelikle amacınızı çok iyi belirlemenizde fayda var. Para sizin için bir amaç mı yoksa araç mı? Bu soruya vereceğiniz cevap ile işe başlayabilirsiniz.

Benim için para asla bir amaç olamaz. Para, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayabilecek bir araç olmalı. Para kazanmayı bir amaç olarak gördüğünüz takdirde, tüketim için para harcamayı da bir amaç olarak görürsünüz. Yani bu sizi kısır bir döngüye götürür. Amacım parasal endişelerimi yenmek çünkü ben tüketim yapmak için para harcamak zorundayım. Bu düşünce yapısı oldukça nötr bir sonuç verir. Alacağım ve vereceğim döngüsüne sizi götürecek hiçbir şey amaç olamaz, olmamalıdır. Buradan çıkan basit bir sonuçta, paranın amaç olamayacağıdır. Çünkü para, insanı her zaman bu kısır döngüye götürür.

Bu nedenle amacınız, bir hedefiniz olmalı. Mesela bir ev ve araba sahibi olmak amacınız olabilir. Böyle bir amaç, sizi yönetim yapmaya götürür. Ev veya araba sahibi olmanız, başarınız olacaktır. Başarının ölçüm biçimi, zaman ile de değerlendirilir. Zamanın önemi para yönetiminde daha belirgin olacaktır.

Para yönetimi yapmazsanız, hedeflerinize ulaşma zamanınız gecikir

Esas hedefinizi belirlemeden, içinizde doğan her türlü isteğinize para harcayacak bir döngü geliştirirseniz, zaman kaybınız çok fazla olacaktır. Çünkü paranın kaynağı kıttır ve size sonsuz bir akış sağlamaz. O nedenle yönetilmeye mahkumdur.

Ev sahibi olma hayali kurarken, bütçe planınızı da ona göre yapmanız gereklidir. Bütçenizde sıkı bir politika kurmak zorundasınız. Ufak tefek gibi görünen harcamalara ağırlık verdiğiniz takdirde, bunların birikimi bütçenize ekstra yük getirecektir. Onlara harcayacağınız parayı, biriktirme yoluna giderseniz amacınıza sizi ulaştıracak katkıyı sağlamış olursunuz. Bunu yapmadığınız takdirde ise esas amacınızı sürekli ertelemiş olursunuz. Çünkü o amaca ulaşabilecek maddi imkanlara sahip olamazsınız.

Para yönetiminin esas amacı, doğru planlama ile hedeflere zamanında ulaşmanızı sağlamaktır. Bu nedenle en yüksek mali hedefinizi amaç olarak yazmanız ve ihtiyaçlarınızı belirleyip, tüketiminizi ona göre yapmanız, başarıya ulaşmanızın yolunu kısaltacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.