Birikim yapmak hepimizin istediği ancak zorlandığı konulardan, peki son günlerde yaşadığı artışlar, gerileme derken sürekli gündeme gelen geleneksel bir birikim seçimi olan altın; yine son dönemde öne çıkan bir banka ürünü olarak, altın hesabı ile değerlendirilebilir mi?

Birikimlerimizi değerlendirmek için, SGK dışında özel sigorta ve BES imkanlarına yöneliyoruz ancak altın hesabı hem evde altın biriktirme eğilimimize denk düşüyor hem bizleri evde birikim yapmaktan değer kaybı ya da az rastlansa da aldatılma ihtimallerinden koruyor.

Öncelikle altın hesabı nedir bir inceleyelim; Altın hesabı da standart vadesiz mevduat hesap çeşitlerinden, buradaki temel fark; altın ile tasarruflarını  değerlendirmek isteyen müşterilerine gram ve santigram altın alıp saklayabilecekleri bir hesap olmasıdır. Bankaların oluşturduğu Altın hesapları yatırımcıya daha cazip fiyatlarda alma imkanı sunuyor. Daha önemlisi, tüm banka şubeleri aynı biçimde hizmet verdiği için bölgesel değişiklikler yaşanmıyor.

Altın hesaplarının avantajları nelerdir?

  • Düşük gramaj, eski tarihli altın riski yok,
  • İşçilik maliyeti yok,
  • Çalınma-kayıp riski yok,
  • Bir önemli avantaj da, altın hesaplarından işletim ücreti alınmaması.

Bunları sıraladıktan sonra, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde uzun vadede birikim şansının ve vergi indirimi şansının yakalanabileceği ancak kısa-orta vadede sistemden ayrılmak ya da para akışını durdurmak durumunda kalırsanız; yapmış olduğunuz mevcut yatırımlarınızı doğru değerlendirmemiş olabileceğiniz bir sistem. BES halihazırda uzun vadede SGK sistemini destekleyen ancak tüm yatırım bütçenizi ayırmadan önce artı ve eksilerini iyi düşünmek gereken bir sistem olarak karşımıza çıkıyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (1)