Yaz geldi düğün mevsimi de başladı. Altın fiyatları da düşünce hediye için altın alacaklar sevindi. Peki ya yatırım için alanlar? Altındaki düşüşün sebebi ne? Fiyatlar neden 2008 yılından sonra hızlı bir yükselme gösterdi. Bu konuda sizleri aydınlatmaya çalışacağım.

Konuya hepimizin alıp sattığı, düğünlerde, doğumlarda taktığı çeyrek altın fiyatlarıyla başlamak istiyorum.2008 yılında, yani evlendiğim yıl 50 lira olan çeyrek altın fiyatı 170 TL’ye kadar çıktı. Yani yüzde 350’lik bir artış oluştu. Aşağıda size 5 yılın çeyrek altın fiyatlarını vereceğim ama altındaki bu yükselişin asıl sebebini merak ediyorsanız onu açıklamaya çalışalım.

Altın fiyatları neden düştü?

Kötü giden Amerikan ekonomisini düzeltmek isteyen Amerikan Merkez Bankası (FED), piyasaya para sürmeye başladı. Para giren piyasa hareketlenirken, en güvenli yatırım araçlarından biri olan altın haliyle yükselmeye başladı. Bir de tabi altın yatırımcıları da vardı. ABD ekonomisi düzelmeye başlayınca FED’in piyasaya para aktarımını azaltacağı söylentileri yayıldı.

Ekonomik krizdeki Güney Kıbrıs’ın altın rezervlerini satacağına ilişkin haberler çıktı. Hatta altın rezervi daha yüksek olan İtalya, İspanya ve Portekiz’in de aynı yöntemi izleyeceği haberleri altın fiyatlarını alt üst etti. Bazı fonların da, altın yerine hisse senedi ve devlet tahvillerine girmesi altın fiyatlarındaki düşüşün en önemli sebebi olarak gösteriliyor.

Altın fiyatları daha düşer mi?

Bu konuda kimse kesin bir şey söyleyemez. Ancak uzmanlara göre fiyatlar en azından yükselmeyecek hatta bu seviyelerde kalması bile pek beklenmiyor.Bugünlerde 135 binden alış yapılan çeyrek altın fiyatlarındaki düşüşe en çok sevinenler ise sanırım düğünlerde altın takmak zorunda olanlar. Ekim ayında onsu 1.796 dolardan işlem gören altın şimdilerde 1.390 dolara kadar düştü. Yaklaşık yüzde 23’lük bir kayıp var. Gelelim son 5 yılın çeyrek altın fiyatlarına…. Bu yıllardaki en pahalı ve ucuz çeyrek altın fiyatları... Tabloya bakın ve farkı görün…

Yıllar

2008

2009

2010

2011

2012

2013

Çeyrek altın

fiyatları

50 TL

70 TL

70 TL

90 TL

90 TL

107 TL

110 TL

180 TL

155 TL

171 TL

134 TL

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.