Ülkemizde ‘ altın ’ önemli bir konumda bulunuyor. Gerek Türk kadınlarının toplantılarında altın toplamaları, düğünlerde takı olarak altın takılma geleneği gerekse de yatırım aracı olarak kullanılması nedeniyle önemi arttıkça artıyor. Fiyatı ne olursa olsun, yastık altı olarak da altın tutulduğu için Türk halkının vazgeçilmezi altın oluyor.

Altın fiyatlarına baktığımız zaman, 2000 dolar fiyat seviyelerine yaklaştığı dönemde, bu fiyatların altın için yüksek olduğunu ve bu fiyatlardan altına yatırım yapmanın çılgınlık olduğunu söylemiştim. Altın fiyatlarının, ekonomilerdeki sorunlardan etkilendiğini ve işlerin kötü gitmesi durumda sığınacak liman güdüsünden yükseldiğini biliyoruz. Ancak son zamanlarda kaldıraçlı işlemler piyasalarının cazibesinin artması ile spekülasyonlara da maruz kaldığı gerçeğini gözardı etmiyoruz.

Bugüne bakacak olursak, altın fiyatları iki haftadır düşüş trendine girdi. Bunda ilk neden Amerika’dan gelen olumlu istihdam verileri oldu. ABD Merkez Bankası’nın FED’in yeni bir parasal genişlemeye ihtiyaç duymadığını açıklamasının ardından altının ons fiyatı hızla geri çekildi. Amerika’da büyümenin ılımlı şekilde büyümeye başlayacağının açıklanması, işsizlik fiyatlarının düşeceği beklentisi ve bankaların stres testlerini geçmeleri piyasalar açısından olumlu algılandı. Bu sebeple Dolar yükselişe geçerken altın fiyatları düştü.

Tüm bu gelişmelerle beraber Hindistan’ın altın ithalatına ek vergi getireceğini açıklaması piyasalarda altın üzerinde baskının artmasına neden oldu. Ancak yatırımcılar biraz daha geniş bakmak zorunda.

Altın için yalnızca altın grafiğine değil, hisse senetlerine de bakın!

Altın fiyatlarını analiz etmek için piyasalardaki genel duruma bakmak lazım. Hisse senetleri piyasalarında yaşanan olumlu hava altın fiyatlarını etkiliyor. Amerikan borsalarında S&P 500 endeksinin 1.400 seviyesini geçmesi, Nasdaq’ın 3 bin puan seviyesini aşarak tarihi yenilemesi, Almanya ve İngiltere borsalarında yaşanan hareketler, altın piyasasını vuruyor.

Grafiklerde gördüğünüz gibi Alman Dax Endeksi ve Amerikan S&P endeksi kayıplarını telafi etti ve yükseliş trendini sürdürüyor. Bu da altına olan ilgininin azalmasına neden oluyor.

Altın fiyatları düşmeye devam eder mi?

Altında ons bazında 1.680 dolar desteğinin kırılması ile 1.625 dolar destek bölgesi denendi. İlk tepki olumlu oldu ve bugün itibariyle 1.650 dolar seviyelerinde işlemler devam ediyor. Ancak hisse senetleri piyasalarında bu olumlu hava önümüzdeki hafta da devam ederse, altın için 1.625 dolar bandının altına sarkması izlenebilir. Burada da 1.580 dolar güçlü destek olur. Önümüzdeki hafta fiyatların yatay seyretmesi beklenebilir. Ancak Avrupa’da İspanya ve Portekiz ile ilgili olumlu açıklamalar devam edip, Amerika’dan güçlü veriler gerlirse altın fiyatları 1.580 doları test edebilir.

Altının onsu düşüyor, gram altın o kadar düşmüyor demeyin!

Yatırımcıların en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de Türkiye’de gram altın fiyatlarındaki düşüşün altının ons fiyatındaki düşüşün gerisinde kalmasının nedeni yönünde. Gram altının hesaplama yönteminde, döviz kurunun etkisi olduğundan dolayı, Dolar/TL’deki Dolar lehine olan yükseliş, gram altının fiyatını etkiliyor. Yani altının ons bazından fiyatı düşse bile, Dolar TL karşısında değerlendiği takdirde, gram altındaki düşüş sınırlı kalacaktır.


Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar