Tatili genelde deniz, güneş ve hatta her şey dahil otelden ibaret görenlerimiz çok. Ancak azınlıkta olsa bazıları için tatil kesinlikle güneşin altında saatlerce yatıp, gece eğlenip, sürekli yemek yemek anlamına gelmiyor. Tatillerini daha farklı etkinlikler yaparak geçirmek isteyenler de var. Onlardan biriyseniz yani öyle '5 yıldızlı tatil köyünde tatil yapmak bana göre değil' diyenlerdenseniz size alternatif tatil seçeneklerini sıraladık.

Yoga kampları

Şehrin gürültüsünden, karmaşasından yorulanlar ve alternatif tatil arayanlar için iyi seçenek. Daha önce yoga yapmış olabilirsiniz ya da hiç yapmamış. Yeni öğrenebilir ya da kendinizi geliştirebilirsiniz. Yogo kampları genelde Datça, Antalya, Gökova gibi yerlerde bulunuyor. Bu kamplarda genelde organik beslenmeye de dikkat ediyorlar. Bir diğer alternatif de detoks kampları. Detoks kamplarının talebi de ilkbahar da artıyor.

Yaylalara çıkın

Deniz ve güneş tatilini sevmeyen ancak sıcaklardan bunalanlar için alternatif tatil seçeneği ise yaylalar. Anadolu da, Karadeniz de pek çok şehirde insanlar yazın sıcaklarda yaylalara çıkmayı gelenek haline getirmiştir. Günümüzde Karadeniz'deki Uzungöl, Borçka, Ayder Yaylası gibi yerlerde konaklama seçenekleri de var. Hem yazın sıcağından kurtulacak hem de ciğerlerinizi temiz havayla doldurmuş olacaksınız.

Alternatif tatil seçenekleri

Çadır kampı 

Özellikle gençlerin ve doğayla baş başa kalmaktan hoşlananların tatil seçeneği de çadır kurup kamp yapmak. Güvenlik, tuvalet, duş gibi problemler nedeniyle kamp alanlarında çadır kurmak daha kolay. Antalya'da Olympos yakınlarında Çıralı'da kamp alanları var. Yine Fethiye, Marmaris gibi sahil yerlerinde de mevcut. Ancak Saroz Körfezi ya da Gelibolu taraflarını da tercih edebilirsiniz.

Alternatif tatil seçenekleri

 

Kültür Turu

Yeni yerler görmek yeni kültürler tanımak isteyenler için de en iyi seçenek kültür turu. Ülkemizde de kültür turu yapmak için şahane adresler var. Kapodokya, Şirince-Efes-Bergama, Amasya-Çorum-Hatuşaş, Mardin-Urfa-Nemrut, Antakya-Mersin, Kaş, Kalkan, Demre ya da Ayvalık, Assos-Çanakkale gibi tur bölgeleri belirleyerek seyahat programı yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Kültür Turu için en iyi adresler yazısına göz atabilirsiniz.

Alternatif tatil seçenekleri

Mavi Yolculuk

Sıradan otel tatilinden hoşlanmayanlar ve denizden vazgeçemeyenler için bir diğer seçenek de Mavi Yolculuk. Samimi olduğunuz bir kaç arkadaş bir kaç aile birleşerek mavi yolculuğa çıkabilirsiniz. Kişi sayısına göre tekneler var. 5 gün ya da 1 hafta Bodrum, Marmaris, Fethiye koylarında denizle iç içe muhteşem bir tatil yapabilirsiniz.

Alternatif tatil seçenekleri

 

Sanat kampları

Resim heykel gibi sanat dallarıyla uğraşıp doğayla baş başa kalabileceğiniz kamp seçenekleri de var. Bazılarında sinema ve tiyatroyla ilgili etkinlikler de oluyor. Bu kamplarda resim çizmekten doğa yürüyüşlerine, yoga ve meditasyona kadar pek çok etkinlik yapılıyor. Kamplar genelde Edremit, Fethiye ve Kaş taraflarında bulunuyor.

Alternatif tatil seçenekleri

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.