Su Altı Dalış Yaklaşan 9 günlük bayram tatili, yeni hobiler edinmeye ya da alternatif bir tatil planlamaya oldukça elverişli görünüyor! Her zamankinden farklı bir program yapmak isteyenler için Türkiye’deki önemli su altı dalış noktalarını araştırdık. Antalya ve Bodrum’a bu kez sadece serinlemek için değil, yeni keşifler yapmak için de gidebilirsiniz.

Antalya Dalış Bölgeleri:

Antalya limanı girişinde bulunan Fransız askeri nakliye gemisi, Kemer Marinası açıklarında yer alan Paris batığı ve Tekirova açıklarındaki Üç Adalar, su altı dalış meraklılarının favorileri arasında yer alıyor. Üç Adalar, mağara dalışı gibi çeşitli dalış türlerini denemeye elverişli olduğu gibi fok balığı ve yunuslarla karşılaşma potansiyeli ile eğlenceli bir alternatif sunuyor.

Kalkan bölgesi, ileri seviye dalış meraklıları için daha uygun olsa da kaplumbağalar, orkinos, vatos, köpek balığı bölgede görülebilecek deniz canlıları arasında yer alıyor. Patara kanyonu ise mercan ve sünger çeşitleriyle ünlü! Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan B-24 Amerikan Savaş Uçağı batığı ise bir başka dalış macerası sunuyor. Uçak, 1944 yılında Romanya üzerindeki bombalama harekâtından üsse dönerken batmış. Uçağın bir bölümü İstanbul’da bir müzede sergileniyor ve bu dalış özel izinle gerçekleşebiliyor. M.Ö 14. Yüzyıla ait bir yük gemisi kalıntıları ise Kaş ilçesinin Uluburun kıyısında yer alıyor. Sıçan Adası, Gök Mağarası ve Suluin mağarası da dalış meraklıları için diğer alternatifler arasında gösteriliyor.

Muğla Dalış Bölgeleri:

Datça yarımadası Kara incir açıklarında bulunan irili ufaklı adacıklar, köpekbalığı, yunus, Akdeniz foklarını görebilme olanağı sunuyor. Elliden fazla dalış noktası ile Marmaris ise her seviyeden dalış meraklısına hitap edebilecek çeşitliliğe sahip! Rodos, Kütük Burnu, Cennet Adası, Kadırga Feneri, Kargı Adası başlıca dalış noktaları arasında yer alıyor.

1406-1522 yılları arasında inşa edilen Bodrum kalesinde yer alan “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi”, sualtı severlerin su üzerinde görebileceği kalıntıları sergiliyor. Ayrıca Orak adası, Çatal adası, Kargı ve Köcek adaları Bodrum’daki bilinen su altı dalış bölgeleri arasında yer alıyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.