Almış olduğunuz mortgage kredisinin 2 taksidini üst üste aksatmanız durumunda bankanız yasal takibe geçer mi?

betulsungurlu

Bankaların ödemeleri düzenli olarak devam eden ve bireysel amaçlı kullandırılmış mortgage kredilerini kredi kullandırımında belirlenmiş vadesinden önce geri çağırma hakları yoktur.

Ancak belirlenmiş olan kredi taksitleri üst üste 2 dönem geciktirilirse, bankalar yasal olarak krediyi kapatmak üzere kalan tüm borcu talep edebilir.

 

Yasal olarak belirlenmiş olan sürenin sonunda borç kapatılmaz ise konut üzerindeki ipotek aracılığı ile borç tahsil edilmeye çalışılır. Ancak bu süreç oldukça uzun ve masraflı bir süreç olup sonunda müşterinin evini kaybetmesine yol açtığı için birçok banka bu yolu tercih etmek yerine kredi taksitlerinin ödenmeye devam etmesi için müşterilerine öneriler sunar.

Garanti Bankası olarak biz de uzmanlığımızı ödeme güçlüğü yaşanan zor zamanlarda da müşterilerimiz için kullanıp müşterinin ödeme gücüne en uygun çözüm önerilerini sunuyoruz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar