Almanya ile ilgili bilmek isteyeceğiniz 5 şey

muratekinay
İçindekiler

Heyecan dolu futbol maçları, dünyanın ilk restoranı, sayısız icat ve daha fazlası… Her yıl çok sayıda Türk ziyaretçiyi çeken Almanya ile ilgili pek fazla bilinmeyen ilginç detayları öğrenmeye ne dersiniz?

1- Pek çok icadın ülkesi

Bu özelliği ile pek fazla anılmasa da Almanya bugün gelişmiş versiyonlarını kullandığımız pek çok icadın çıkış yeri. İlk kitapların basıldığı yer olan ülkede otomobiller, bisikletler hatta gözlüğe alternatif olarak kullandığımız lensler icat edildi. Bugün de Almanya özellikle otomobil endüstrisinde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor. Başkent Berlin’e ve diğer popüler Almanya şehirlerine uçarak bu icatlara biraz daha yakından bakmak isterseniz, ülkeye en uygun uçuşları karşılaştırın!

2- Dünyanın en eski restoranı

Bugün halen açık olan dünyanın en eski restoranını da Almanya’da görebilirsiniz. Regensburg’da bulunan restoran 1146 yılından bugüne açık! Onlarca farklı bira çeşidini deneyebileceğiniz Almanya’nın Münih şehrinde tadılabilecek lezzetler galerimizde.

3- Farklı isimler aynı ülke 

Bugün Almanya denince Tyskland, Deutschland, Alemania gibi pek çok isim akla geliyor. Bu durumun nedeni ise eskiden bölgede yaşayan Romalı yerleşimcilerinin her birinin bölgeye farklı bir isim vermesi ve bu durumun günümüzde de benzer şekilde devam etmesi. Almanya’nın başkenti ve Avrupa’nın en önemli eğlence ve kültür merkezlerinden Berlin’de yapılması gerekenler ise burada!

4- Noel ağacının kökeni

Her yıl Aralık ayında kutlanan Noel’in başlıca sembollerinden biri Noel ağacı. Peki, Noel ağacının kökeninin Almanya’ya uzandığını biliyor muydunuz? Geçmişte kutlamalar için kullanılan mumların yerini bugün ışıklar alsa da benzer şekilde dünyanın pek çok yerinde gelenek devam ediyor. Almanya’nın en güzel şehirlerinden Heidelberg ile ilgili öneriler için yazımıza göz atmayı unutmayın.

5- Heyecanlı maçların ülkesi

Geçtiğimiz yıllarda FIFA Dünya Kupası’nı da kazanan Almanya futbolla yatıp futbolla kalkan ülkelerden. Ülkenin ligi Bundesliga’da oynayan takımların Almanya’dan olduğu gibi Avrupa’nın diğer ülkelerinden de birçok taraftarı var. Futbol fanatikleri, dünyanın en heyecan verici karşılaşmaları ile ilgili detaylar yazımızda!

muratekinay
Murat Ekinay
503 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar