• Anasayfa
  • Bilgi
  • Almanya, Hollanda ve Danimarka'dan vize kolaylığı

Almanya, Hollanda ve Danimarka'dan vize kolaylığı

tugbahacibayramoglu

Avrupa Birliği Komisyonu, Schengen sınır kapılarını uyararak hizmet sunan Türk vatandaşlarının Almanya, Hollanda ve Danimarka’ya vizesiz girilebileceğini bildirdi.

Türk vatandaşları vizesiz girebilecekleri Almanya’da 2 ay, Hollanda ve Danimarka’da 3 ay kalabilecekler. Sınır kapılarına vize ile ilgili kitapçık gönderen AB Komisyonu, Avrupa Adalet Divanı’nın 19 Şubat 2009 tarihli sosyal kararıyla hizmet sağlayan Türk vatandaşlarından vize istenmeyeceğine hükmetti. Hollanda Danıştay’ı da 14 Mart 2012’de verdiği kararlı durumu onaylamıştı.

İçindekiler

Kimler vize muafiyetine tutulacak

Vize muafiyetine tutulacak Türk vatandaşları kimler? Ticari taşıt sürücüleri, satılan bir mal ya da imzalanan bir sözleşme nedeniyle bu ülkelerde bakım onarım yapacak şirket çalışanları, ücret karşılığında sanatsal, bilimsel ve sportif faaliyetlerde bulunanlar vize muafiyeti kapsamına giriyor. Hizmet sunan Türk vatandaşlarının bu durumu sınır kapılarında ispatlamaları gerekiyor. Bunun için de ticaret odalarından verilecek belgeler gerekli. Ancak hukukçulara göre işiyle ilgili Almanya’da bir fuarı bile ziyaret eden bir kişiden bile vize istenmemesi gerekiyor. Uygulamada ilerleyen zamanlarda vize şartlarının daha da esnemesi bekleniyor.

Uçak Bileti

1970 tarihli Karma Protokol devreye girdi

Hizmet sunan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti 26 Schengen ülkesinden sadece Almanya, Hollanda ve Danimarka’yı kapsıyor. Karara gerekçe olarak 1970 tarihli Karma Protokol yürürlüğe girdiğinde sadece bu 3 ülke Türk vatandaşlarına vize uygulaması başlatmıştı.

Hava ve deniz yoluyla

Hizmet sunmak için gidecek Türk vatandaşları Almanya’da 2 ay, Hollanda ve Danimarka’da 3 ay kalabilecekler. Bu arada bu ülkelere hava ve deniz yoluyla gidenler için sorun olmayacak ancak kara yoluyla gitmek isteyenlerin Bulgaristan ve Yunanistan gibi komşu ülkelerden geçebilmek için vize alması şart. Sorun yaşamamak için havayolunu tercih edenler uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1451 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar