Kazancınızla yatırım yapmayı ya da ileride kendinize gelir getirecek bir şeyler almayı planlıyorsanız, kiraya verebileceğiniz bir ev satın alabilirsiniz. Bu durumda kullanacağınız konut kredisi taksitinin neredeyse yarısını, satın aldığınız evi kiraya vererek karşılayabilirsiniz.

Konut kredisi kullanarak, oturmak için değil de, yatırım yapmak için ev satın alacaklara mutlaka bitmiş bir proje ya da şehir içi bir evi tercih etmelerini öneririm. Aksi takdirde birkaç sene evinizi kiraya veremeyebilir ve kredi taksitlerinde zorlanabilirsiniz. Konut projelerinin kampanyaları da sizleri yanıltmasın, çünkü 2-3 sene evin bitmesini beklediğinizde taksiti kendinizin ödemesi gerekir; oysa tamamlanmış evlerde aylık 600 TL’den bile kiraya verseniz 3 yılda 21.600 TL kira geliri alabilirsiniz. Kiracınıza zam yapmanız halinde bu para daha da yükselecektir. Bir de bitmiş de olsa bazı projelerde bir anda çok fazla ev kiraya çıkacağından yine beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Şehir içi evleri tercih edin

Şehir merkezi evlerde ise şöyle bir avantajınız olacaktır. Örneğin şehir merkezinde 150-200 bin TL’ye satın aldığınız bir evi, içi yenilenmişse 800 TL ile 1.100 TL arasında kiraya verebilirsiniz. Üstelik kiraya vermek için beklemezsiniz. Ancak şehir dışındaki konut projelerinde bu miktarda bir kira alabilmeniz için 250.000 TL ile 300.000 TL arasında bir ev satın almanız gerekir. Oturmak için tamamen yeni bir ev almak, sitede oturmak avantajlı olabilir ancak şehir içi kira getirileri hala şehir dışı evlere göre yüksek. Üstelik kiraya vermek için daha az bekler ve de beklerken aidat ödemek zorunda da kalmazsınız.

Aylık 700 TL birikime 100.000 TL kredi

Birikim yapmak istiyorsunuz aylık 700 TL oranında bir para kenara atabilirim diyorsanız ev almayı mutlaka düşünün. Çünkü bir kenara atacağınız 700 TL’ye 600-700 TL kira getirisi eklediğinizde 100.000 TL 120 ay vadeli konut kredisi geri ödemelerini kolaylıkla yapabilirsiniz. 100.000 TL kredinin geri ödemesi aylık 1350-1400 TL. Toplam geri ödeme ise yaklaşık 170.000 TL. Bir miktar peşinatla 140-150.000 TL’lik ev satın almanız mümkün olabilir. Üstelik kredi ödemeleriniz sabit kalacak ve kira geliriniz ise her yıl artacaktır. 10 yıl sonunda kira geliriniz neredeyse kredinin tamamını geri ödemiş olabilir, siz sadece peşinat ödemesi ile bir eve sahip olmuş olursunuz .Evinizin kazanacağı değerle de birlikte birikiminizin nasıl isabetli bir yol aldığına tanıklık edebilirsiniz.

Bankalar kredi kullandırırken olası kira gelirinize göre karar vermese de siz bütçenizi sıkıştırmadan ödeme yapabileceğinizi bileceksiniz. Bir miktar peşinatınız mevcut birikiminiz varsa bu öneriyi mutlaka değerlendirin. Ancak çabuk kiraya verilen bölgeleri tercih etmeyi unutmayın. Böyle bir planınız varsa hemen konut kredisi sayfamıza girerek kredi taksitlerine göz atabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2316 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.