Akıllı telefonlar bankacılık işlemlerinden, bilet satın almaya, maillerimize bakmaya, arama motorlarından bilgi edinmeye, trafik durumunu öğrenmekten tutun yol ve yön tarifine kadar pek çok uygulamayla hayatımızı kolaylaştırdı.

Ancak akıllı telefonlardaki son gelişmeler baş döndürücü. Şimdi de sağlık konusunda pek çok önemli gelişmelere imza atıldı. Los Angeles'ta düzenlenen Teknoloji, Eğitim ve Tasarım (TED) Konferansı'nda tanıtılan "Uchek" adlı uygulamayla telefon kamerası ve bir ölçüm çubuğunun yardımıyla idrarda glikoz, proteinler ve nitrat gibi 10 farklı unsuru test edebildiği açıklandı. Uygulama şimdilik iPhone'da kullanılabiliyor.

İçindekiler

25 teşhiste kullanılabilecek

Uygulama ile diyabet, idrar yolları enfeksiyonu, kanser, karaciğer hastalıkları gibi 25 farklı sorunun teşhisinde kullanılabildiği vurgulandı. Uygulamayı kullanacakların önce idrar örneklerini almaları ve standart bir ölçüm çubuğu kullanmaları gerekiyor.

20 dolara satışta

Kullanıcı, daha sonra ölçüm çubuğunu uygulama ile birlikte satılan bir matın üzerine yerleştirip fotoğrafını çekiyor. Uygulama, ölçüm çubuğunun üzerindeki renklerden kullanıcının herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını belirliyor. Apple, uygulamanın yanı sıra mat ile 5 ölçüm çubuğu içeren paketleri 20 dolar karşılığında Mart sonundan itibaren satışa sunacak. Uchek, şimdilik sadece iPhone'da kullanılabiliyor. Ingawale, uygulamanın gelecekte diğer akıllı telefonlarla da kullanılabileceğini söyledi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN