Yeni yıla yeni kimlik kartlarıyla girmemiz için tüm hazırlıklar yapıldı. İlk etapta 2 milyon kişinin alacağı akıllı kimlik kartları için Alo 199 randevu hattı kurulacak.

Randevu alıp nüfus müdürlüğüne gidenlerin parmak izi ve avuç izi damar izi sistemi ile kayıtları yapılacak. Yeni kimlik kartlarının ebadı belli tam olarak belli olmadı ancak kartlar eskisi gibi pembe ya da mavi değil tek renk olacak. Kimliği hazırlanan vatandaşa yeni nüfus cüzdanı posta yoluyla iletilecek adreste bulunmaması halinde PTT merkezlerinden alınabilecek.

İçindekiler

Hasta ve yaşlılar için evlere servis

Ancak hasta ya da yaşlılar içinse seyyar memurlar oluşturulacak. Bu memurlar ellerindeki bilgisayarlarla bu kişilerin evlerine giderek avuç içi kontrolü yapacak, parmak izi alacak ve kimliklerini basacak.

Kaybeden ücretini ödeyecek

İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, 10 yıllık kullanım ömrüne sahip akıllı kimliklerin maliyetinin 15-20 dolar civarında olacağını söyledi. Kimliklerin tüm vatandaşlara ücretsiz verileceğini aktaran yetkili, "Fakat kayıp veya çalınması durumlarında ikinci kez talepte bulunulduğunda ücret alınacak." dedi. Pasaport, ehliyet, nüfus ve banka bilgileri gibi pek çok bilgiyi kapsayacak bu yeni kartlarla ilgili ayrıntılara Yeni kimlik kartları geliyor başlıklı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Sağlık bilgileriniz görülecek

Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın çalışmasının da eklenmesi durumunda kişinin kartına girildiğinde kan grubu, şeker, tansiyon, kullandığı ilaçlar görülebilecek. Sağlık bilgileri kartına yüklenecek.

Okullarda yoklama yerine geçecek

Okullarda yoklama yapılmasına gerek kalmayacak. Öğrencinin kimlik kartı okul kartı gibi kullanılabilecek. 9 koruyucu önlem alınan yeni kimlik kartlarının kopyalanması da mümkün olmayacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN