EPDK’dan benzine tavan fiyat sınırlaması Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK, dünyanın en pahalı benzinini kullandığımız şu günlerde fiyatlara nihayet dur dedi. Kurul Resmi Gazetede yürürlüğe giren yeni uygulamasıyla bayilerin paylarında indirime giderek akaryakıt fiyatlarını düşürdü. Yeni uygulamada benzin ve motorinde dağıtıcı ve bayilerin toplamı 37 kuruşa indirilerek sınırlandırıldı.

İçindekiler

Yüzde 30’a varan indirimler olacak

Buna göre 2 aylık sürede tüm dağıtıcı ve bayı paylarında yüzde 30’a varan indirimler olacak. Bu da biz tüketiciler için motorinde 51 kuruş benzinde ise 44 kuruşluk bir indirim anlamına gelecek. Firmalar şimdiden 10-15 kuruşluk indirimler yaptı. Önümüzdeki günlerde yeni indirimler de olması bekleniyor. Dolayısıyla litrede yapılacak 44 kuruşluk indirimden sonra ortalama 200 TL’ye dolan bir otomobilin deposu, yaklaşık 182 TL’ye dolacak. Anlayacağınız bu indirimler bir depo benzinde bize yaklaşık 20 TL’lik bir kazanç sağlıyor.

4 Avrupa ülkesi baz alınıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu tarifeleri belirlerken 4 Avrupa ülkesindeki fiyatları kriter olarak alıyor. Bu ülkelerdeki akaryakıt fiyatlarıyla Türkiye arasındaki farklar karşılaştırılıyor. Buna göre de bir tavan fiyat oluşturuluyor. Konuyla ilgili EPDK daha önce de tavan fiyat uygulamasına gitmiş ancak bayi ve dağıtıcı firmalar yeterli indirime gitmemişti. Firmalar bir kez daha uyarılarak indirime zorlanıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN