Tabi ki ‘arkadaşlarla tatil’ dediğinizi duyar gibiyim! 20’li yaşlarda hepimiz arkadaşlarla seyahat etmeyi tercih ediyoruz. Çünkü biz özgürüz! -mü acaba? :) 

Aslında ikisi de doğru cevap çünkü ikisinin de kendine has avantajları ve dezavantajları var. Burada önemli olan, o an isteklerine hangisinin daha uygun olduğunu kestirebilmek. Hadi biraz bu konuyu irdeleyelim.

Yola ailenlenizle çıkarsanız...

Hem tatil yaparsınız, hem paranız cebinizde kalır

Aileyle seyahat etmenin en güzel yanlarından biri az para harcamak. Onlarlayken elinizi cebinize götürmenize çok gerek kalmaz. Harcadığınız para da asla arkadaşlarla harcadığınız kadar olmaz. Belki de para biriktirmek için bu tatil güzel bir başlangıçtır.

Her şey daha planlı

Aileyle çıkılan tatiller, günü gününe planlanmıştır. Öyle çok farklı heyecanlar, anlık karar değişiklikleri falan beklemeyin. Otele gidildiyse otelden fazla çıkılmaz, öneriler genelde bir balon olup havada asılı kalır. Arkadaşlarınızla yaptığınız gibi, bir yerden hoop diye başka bir yere geçmeyi de beklemeyin. Biliyorsunuz ki, aileniz sizin hızınıza yetişemeyecek. En azından çoğu zaman… 'Bi’ heyecan arıyorum' diyorsanız otellerin aktivitelerine göz atın: Dalış, sörf, dart yarışmaları…

Aileyle seyahat mi, yoksa arkadaşlarla seyahat mi?

Tam kafa dinlemelik tatil

Şimdi gelelim en can alıcı noktaya! Aileyle yapılan tatilin en güzel yanı, her detayın dinlenmek ve keyif almak üzerine planlanmış olmasıdır. Sabahın ilk ışıklarıyla biten eğlenceler, tüm mekânları gezelim çılgınlığı olmadan, daha dingin ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. 'Çok yorgunum, tatilde dinleneyim bari' diyorsanız, kitap eşliğinde güneşlenmeler, hamakta öğle kestirmeleri, güzel yemekler ve bol uyku tam sizlik işte. Daha n’olsun?

Yola arkadaşlarınızla çıkarsanız...

Çantada sorumluluklara yer yok

Aileyle olduğunuzda, hem sizin hem de aileniz için belli sorumluluklar ön planda olur. Ama arkadaşlarlayken esneme payı devreye girer. Sıkı dostlarla çıkılan tatilin farkı tam da budur işte. Saatlerce yürüseniz bile yorgunluğunuzu hissetmezsiniz, çünkü sadece kendinden mesul olmanın rahatlığı vardır.

Ufak bir anımı paylaşayım. Geçen temmuz ayında İzmir’de bir dostumuzun düğününe katıldık. Hemen arkasından Foça’da bi’ orman evinde parti devam etti. Sanki o kadar saat oturmuşuz gibi, eğlenmeye devam ettik. Dans ettik, ormanda yürüyüp gün doğumunu izledik… Üstelik, sabahın erken saatlerinde Kabak Koyu’na yola çıkacaktık. Kendimizden başkasını düşünmek zorunda olmadığımız için anı dolu dolu yaşadık. (Bu arada Kabak Koyu’na gitmediyseniz mutlaka listeye ekleyin. Hele benim gibi kamp aşığıysanız bir an önce biletinizi alabilirsiniz.)

Arkadaş grubuyla seyahate çıkarken ‘ilk gün şunu yaparız, ikinci gün buraya gideriz’ planlar da pek işlemeyebilir. Bir de kalabalık bir arkadaş grubuyla seyahat ediyorsanız her an birinden cazip bir fikir çıkabilir. Zaten, plansız planlar en iyisidir. 

Aileyle seyahat mi, yoksa arkadaşlarla seyahat mi?

 

Dikkat! Arkadaşlarla yapılan tatilde bütçeyi aşmak daha kolay

Aileyle tatil yaparken ne güzeldi di’mi? Daha az para harcamanız için nöbet bekleyen insanlarlaydınız. Arkadaşlarla olunca durum biraz farklı. Tatil öncesi neye ne kadar gider planlamaları yapılır, fakat işler hiçbir zaman planlandığı gibi gitmez. Tam da burada, “sadece kendinden sorumlu olma” durumunun bütçe konusundaki negatif etkisini görüyoruz. Çünkü ekstra harcamalar, spontane aktivitelerden de sadece siz sorumlusunuz. 

 

Aileyle seyahat mi, yoksa arkadaşlarla seyahat mi?

Daha “sosyal” bir tatil

Güzel anılar birikti, her anınız bir öncekinden daha güzeldi. Peki, bunlar paylaşılmayacak mı? Tabi ki paylaşılacak!

Sosyal medya artık olmazsa olmaz. Hele tatil için… Denize karşı ayak fotoğrafı paylaşmayanı dönüş uçağına almıyorlarmış gibi herkes çılgınca fotoğraf paylaşıyor. Arkadaşlarla yapılan tatilin bir artısı da bu: En iyi Instagram fotoğrafçınız yanında. Sosyal medya yorumlarında dönecek geyikler de cabası!

Credit: @H I P P I E L A N E

Bu arada, fotoğraf çektirmeyi ya da çekmeyi gerçekten çok seviyorsanız tatil mekânını seçerken bunu da göz önünde bulundurun. Mesala, Kelebekler Vadisi tam sizlik olabilir.

 

Kardelen Özfırat
15 Yazı
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü mezunu. Güncel ve yaratıcı içerikler yazmayı seviyor. Diğer bir uzmanlığı da yoga eğitmenliği.