İçindekiler

Yaz geldi pek çok evde çocukların tatil tutturmaları bitmiyordur. Erken rezervasyon yapmadıysanız kara kara tatil masraflarını düşünüyor olabilirsiniz. Sizlere ailece daha ucuz tatil yapmak için bazı tüyolar verelim.

1-Çocuklara ücret almayan otelleri tercih edin

Pek çok otel normalde çocuklara ücret almıyor ancak bazen bu yaş sınırı daha yukarı çıkabiliyor. Normalde özel bir prosedür yoksa otellerin 7 yaşa kadar ücret almaması gerekiyor. Ancak bazı oteller 14 yaşa kadar çocuklardan ücret almayabiliyor. Eğer küçük çocuklarınız varsa sadece iki kişilik para ödeyeceğinizi unutmayın ve otelin yaş sınırını mutlaka sorun. Böyle bir oteli seçerek, sadece kendiniz ve eşiniz için para ödeyerek, çocukları bedavaya getirebilirsiniz.

2-Çok yiyip içen çocuklarınız varsa her şey dahil oteli tercih edin

Ev ya da pansiyon kiralamak uygun olabilir ancak bazı çocuklar ıvır zıvır yemeyi çok sever. Böyle bir aileyseniz mutlaka her şey dahil oteli tercih edin. Aksi halde plajda gün boyunca dondurma, simit, mısır, kola, su vs parası vermekten yorulursunuz.

 

3- Okulların açık olduğu dönemler

Eğer çocuklarınız okula gitmiyorsa Mayıs sonu ya da Haziran’ın ilk haftaları ile Eylül ayında okulların açık olduğu haftalarda da izne çıkabilirsiniz. Örneğin aynı otelin fiyatı Ağustos ayı ile Eylül’ün son haftası farklı olur. 250 TL gecelik fiyatı olan otelin ücreti Eylül ayında 150 TL’ye kadar düşebilir. Mayıs ayında ise fiyatlar daha ucuzdur.

4-Ev kiralayın

Eğer kalabalık bir aileniz varsa, çocukların yanında babaanne dede gibi aile büyüklerini de tatile götürecekseniz, ev kiralamak daha avantajlı olabilir. Böylece otelde bir kişi fiyatına evde 5-6 kişi kalabilirsiniz. Gitmeden yanınıza evden yeme içme temizlik malzemeleri vs götürerek market alışverişinizi de minimuma indirebilirsiniz.

5-Biletini erken al

Uçak, otobüs hatta feribot biletlerini önceden alarak yolculuk masraflarında indirim sağlayabilirsiniz. Özellikle uçakta erken bilet alımı yol masrafınızın %50 daha düşük olmasını sağlayacaktır. Yakınlarının yazlığı Eş dost akraba gibi yakınlarınızın yazlığını da tercih edebilirsiniz. Böylece otele para ödememiş olursunuz. Ancak onların evde olmadığı dönemleri tercih ederseniz daha rahat etmiş olursunuz. Böyle bir seçeneğiniz yoksa da, çadır ya da kamping tarzı yerleri tercih edebilirsiniz.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar