Randevulu sağlık uygulaması artık her alana yayıldı hatta mahallemizdeki Aile Hekimi’ne kadar. 1 Temmuz’dan itibaren artık Aile Hekimi’ne gitmek için randevu almanız gerekecek. Randevularınızı Alo 182’yi arayarak alabilirsiniz.

Alo 182’den alabilirsiniz

Sağlık Bakanlığı yazılı bir açıklama ile yeni uygulamasını duyurdu. Buna göre Aile Hekimi’nden randevunuzu Alo 182’yi arayarak ya da internet üzerinden wwww.hastanerandevu.gov.tr adresine girerek alabilecekseniz. Hemen hatırlatayım hastanerandevu sitesinin mobil uygulaması da var.

1 Temmuz’da başlıyor

Uygulama 1 ‘da Temmuz’da başlayacak ancak tam olarak yaygınlaşması biraz zaman alacak gibi. Ya da aile hekimlerinde tartışmalar yaşanacağını görür gibi oluyorum. Ancak Sağlık Bakanlığı, bu sistemle hasta muayenelerinin gün içerisinde dengeli dağıtılmasını ve hasta takibinin daha kolay yapılmasını sağlamak istediğini açıkladı.

Gece aramaları daha kolay

Sağlık Bakanlığı geçen yıl uygulamaya koyduğu hastanerandevu sistemiyle ülke çapında 804 hastane ve 29 bine yakın hekimle yürütüyor. Ben de Alo 182’den birkaç kez randevu aldım. Gece yarısı aramalarında daha kolay işlem yapıldığını hatırlatayım. Ancak aile hekimlerinin de bu sisteme geçmesi yoğunluğu arttıracaktır gibi geliyor. Alo 182 Türk Telekom müşterilerin en çok aradığı hatlarında arasında ilk sırada yer alıyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.