Aile bütçesini planlamak ne gibi faydalar sağlar?

cemdisbudak
İçindekiler

Planlı yaşamanın hayatın her alanında önemli olduğu ve yaşantımıza katkılar yaptığı şüphesiz bir gerçek. Aile bütçesini planlamak da öyle; ev halkının kazandığı paraların ve yapılan harcamaların belli bir düzene oturtulması ev ekonomimize çok sayıda fayda sağlayacaktır.

Gelir gider dengesi

Aile bütçenizi planlarken ilk yapmanız gereken şeylerden birisi tüm giderleri ve gelirleri not almak. Mesela benim tüm harcamalarımı tuttuğum bir defterim var. Bu defter sayesinde nereye ne harcadığımı görebiliyorum. Öğrenciyken de buna benzer bir defter tutuyordum, arkadaşlarımla parasal ilişkilerimde sorun yaşamamı engelleyen en önemli şey ortak giderlerimizi yazıyor olmamdı. Aile olarak da buna benzer bir sistem kullanıyoruz. Eve gelen para, evin ihtiyaçları ve yapılan harcamaları dikkatli bir şekilde planlıyoruz böylece ihtiyaç dışı harcamaları engellemiş ve tasarruf etmiş oluyoruz. Buradan arttırmış olduğumuz paraları da biriktirip, mevduat olarak değerlendiriyoruz.

Kredi, fatura ödemeleri

Faturanın eve geldiği ilk an ile faturaya bakılma anı arasındaki tedirginliği aza indirmede de aile bütçesi planlamanın faydası var. Evde olmadığınız vakitlerde kombiyi kapatmak, gereksiz su, elektrik harcamalarından kaçınmak için alacağınız tasarruf önlemleri ile faturayı azaltabilirsiniz. Faturanın bir plan çerçevesinde zamanında ödenmesi de olası cezalardan ve gecikme faizlerinden kurtaracaktır. Kredi kartı borcu ve kredi ödemeleri de bu şekilde değerlendirilirse aile bütçesini sarsmayan alışverişler yapabilir ve ödeme gücünüze göre hareket edebilirsiniz. Yine kredilerde de zamanında ve gelir günlerine göre yapılan ödemeler ev ekonomisi açısından faydalı olacaktır.

Tasarruf tedbirleri

İyi bir aile bütçesi planlamasının olmazsa olmazlarından birisi de tasarruf tedbirleri ve gereksiz harcamalardan kaçınmak. Toplu market alışverişleri, israfı önlemek, doğalgaz, su gibi giderlerin azaltılması, yolculuk masraflarının azaltılması gibi çok sayıda önlem sayesinde tasarruf yapabilirsiniz. Bu tasarruflardan elde ettiğiniz paraları bir mevduat hesabı açarak, ihtiyacınız olana kadar bu paraları o hesapta tutarak faiz geliri elde edebilirsiniz.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar