Dünya topraklarının yaklaşık beşte birini oluşturan Afrika kıtası, Fas, Mısır, Tanzanya, Nijerya, Fildişi Sahili, Somali ve hatta Güney Afrika Cumhuriyeti gibi birçok farklı kültürle karşılaşabileceğiniz ülkelerle dolu. Niyetiniz paket tur ile Afrika’nın sadece turistik bölgelerini gezmek değilse işiniz biraz daha zor ama bir o kadar da heyecan verici! Bu değişik ve efsanevi kıtada turistik yerler dışında da görülecek birçok yer, yapılacak ve öğrenecek pek çok şey var. Yalnız bu kez öğrenmeye gitmeden önce başlamanız gerekiyor. Detaylı hazırlanmış bir seyahat planı her zamankinden daha çok gerekli!

  1. Rotanızı belirleyin

Bu geniş coğrafyanın farklı kültürleri içinde barındıran ülkeleri hakkında bilgi toplayarak işe başlayabilirsiniz. Böylece bir yandan seyahat rotası tespit edebilir bir yandan da seyahatinizi ne kadar sürede tamamlayabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

  1. Vize şartları

Afrika’daki ülkelerin Türk vatandaşlarına uyguladıkları vize şartları da birbirinden farklı! Örneğin Fas, Libya gibi bazı ülkelerde 90 güne kadar vize muafiyeti uygulanırken, Mısır, Somali, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde vize şartı aranıyor. Kenya gibi bazı ülkelerde ise vizeler sınır kapısında alınabiliyor. Rotanızı belirledikten sonra vize hazırlıklarına da başlamanız iyi olur.

  1. Ulaşım ve konaklama seçenekleri

Rotanıza göre gideceğiniz ilk ülkeye giriş için uçak biletinizi organize edin. Diğer ülkelere transferlerinizde ise hem havayolu hem de karayolu seçeneklerinizi araştırın. Vaktiniz varsa kıta içi transferlerde karayolunu kullanmanız daha çok yer görmenizi sağlar. Konaklama organizasyonunuzu da mümkün olduğu kadar gitmeden yapmaya çalışın.

 

  1. Bavul hazırlığı

Gideceğiniz zamanlarda hava şartlarının nasıl olacağını araştırın. Yanınıza hava şartlarına uygun ve rahat kıyafetler alın. Sivrisineklere karşılık bavulunuza bir cibinlik koymayı da ihmal etmeyin.

  1. Gerekli aşıları yaptırın, aşı karnenizi yanınıza alın

Afrika’da birçok ülke, sıtma ve sarıhumma gibi sivrisineklerden kaynaklanan hastalık riski nedeniyle sizden giriş ya da vize esnasında aşılarınızı kanıtlamanızı isteyebilir. Hem giriş hem de kendi sağlığınız açısından ülkenin dikkat edilmesi gereken sağlık risklerini araştırın. Aşılarınızı gitmeden yaptırın. Ayrıca seyahatiniz boyunca gerekebilecek ilaçları ve ilk yardım kitinizi yanınızda bulundurun.

  1. Para ve kart kullanımı

Afrika’daki ülkelerin para birimleri birbirinden farklıdır. Yine de birçoğunda Amerikan Doları ile işlem yapabiliyorsunuz. ATM’lerden para çekme imkânınız elbette olacak ama alışkın olduğunuz kadar yaygın ATM ağı ile karşılaşamayabilirsiniz. Bu sebeple yanınızda her zaman nakit bulundurmanız da fayda var. Ayrıca bazı bölgelerde kredi kart makinesinin olmadığı işletmelerle karşılaşabilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.