Adıma ait kullanılan başka numara var mı?

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Haberiniz olmadan size ait kayıtlı cep telefonu olup olmadığını sorgulamak ister misiniz? BTK’nın yeni hat sorgulama hizmetiyle artık dileyen herkes, kendisine ait kayıtlı cep telefonu olup olmadığını öğrenebiliyor.

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) vatandaşların bilgisi dışında adlarına cep telefonu hattı açılmasını önlemek, daha önce bu şekilde açılan hatların tespit edilmesi ve iptalini sağlamak amacıyla ‘İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti’ başlattı. İsteyen herkes BTK’nın hat-sorgulama.btk.gov.tr adresinden sorgulama yapabiliyor. Önünüze gelen ekrana TC kimlik numaranızı ve cep telefonuna gelen mesajı girerek sorgulama yapabiliyorsunuz.

Denedim sistem güzel çalışıyor

Ben denedim bilgim dahilinde olan hatların dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ancak 2 Ocak’ta uygulamaya konan bu sistemden bir vatandaş adına 265 kez cep telefonu hattı alındığını öğrenmiş.

Yanlış kayıtlar düzeltilecek

Hat sorgulama sistemi sayesinde 12 bin 133 kişi, adlarına 10’dan fazla hat açıldığını öğrenirken, 21 binden fazla kişinin üzerinde 5 ve daha fazla telefon hattının kayıtlı olduğu belirlendi. BTK Başkanı Tayfun Acarer, kurum olarak başlattıkları ‘İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Sistemi’ sayesinde vatandaşların mağduriyetine yol açabilecek önemli bir sorunu engellenmeye çalışıldığını belirterek, bu yanlış kayıtların GSM işletmecileri tarafından düzeltileceğini söyledi.

1 Ekim’e kadar hattı üzerinize alabilirsiniz

BTK tarafından eylül ayında alınan kararda, başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı ücret ödemeden üzerlerine alma imkanı bulunuyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar