ABD ve İngiltere uçuşlarında elektronik cihazlara dikkat!


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 49 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni aldığı bir karar doğrultusunda İstanbul’dan yapılacak uçuşlarda yanınıza alacağınız elektronik eşyalara ilişkin düzenleme getirildi. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu 10 şehirden ABD’ye yapılacak direkt uçuşlarda, yolcuların yanlarına tablet, dizüstü bilgisayar ve başka elektronik eşyaları almaları yasaklandı. Yolcular el çantalarında sadece cep telefonu taşıyabilecekler. ABD'nin bu yasağının hemen ardından benzer bir yasak da İngiltere'den geldi. İngiltere'nin yasak listesinde fotoğraf makinesi bulunmuyor. 

Elektronik cihazlar bavula girecek

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının yayımladığı habere göre, İstanbul dahil genelde 10 Arap ülkesinden kalkan uçaklar için bu şart getirildi. İstanbul’un yanı sıra Mısır’ın Kahire, Ürdün’ün Amman, Fas’ın Kazablanka, Katar’ın Doha, Suudi Arabistan’ın Riyad ile Cidde, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi, Dubai ve Kuveyt şehirlerinden kalkan uçaklarda yolcular cep telefonu haricinde diğer tüm elektronik cihazlarını el bagajlarında taşıyamayacak. Elektronik cihazlarını bavula koymaları gerekecek.

THY uygulama için kolaylık getirdi

Konuyla ilgili bir çalışma yapan THY de isteyenlerin uçak kapısına kadar elektornik cihazlarını kullanabileceklerini açıkladı. Bilgisayar, laptop türü elektronik cihazlarınızı isterseniz tam uçağa bineceğiniz sırada THY görevslisine teslim ediyorsunuz. Görevli cihazını güvenli bir kılıfa geçirip etiketliyor. İnince de hemen yine yetkileden cihazınızı teslim alabiliyorsunuz. Bu arada uygulama İstanbul'dan ABD ve İngiltere'ye yapılan tüm uçuşlar için geçerli.

İstanbul'dan kalkan tüm havayolları için geçerli

Yani ABD'ye, Amerikan Airlines Havayolları'yla da uçsanız, elektronik cihazlarınızı el bagajında taşıyamayacaksınız. Yine aynı şekilde yasak kapsamında THY, Pegasus ya da Atlasglobal gibi havayollarıyla Londra'ya yapacağınız seferlerde de elektronik cihazlarınızı yanınıza alamıyorsunuz.. Aksi yönde uçuşlarda yani ABD ya da İngilter'den İstanbul'a yapılan uçuşlar için bu yasak geçerli olmayacak. Bu arada THY, 31 Mart'tan itibaren Amerika uçuşlarında uçak içerisinde ücretsiz wifi hizmeti vereceğini açıkladı.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.