ABD ile vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı

tugbahacibayramoglu

Amerika Birleşik Devletleri’nin dün akşam aldığı vize yasağı kararının ardından Türkiye’de ABD vatandaşları için kapıda ya da internet üzerinden yapabildikleri vize başvurusuna yasak getirdi. Bu karar halihazırda vizesi olanlar ya da vize başvurusu yapıp onay alanları etkilemeyecek. Ancak bunların dışında seyahat etmek isteyen Türk ve ABD vatandaşları yeni bir karara kadar vize başvurusu yapamayacak.

İçindekiler

Diplomatik pasaportlar da geçerli

Bu karar diplomatik pasaportlar dahil bütün pasaportlar için geçerli olacak. Türk vatandaşları öğrenci, iş, işçi veya gazeteci dahil hiç bir kimse ikinci bir karara kadar vize alamayacak. Yine aynı şekilde internet üzerinden vize alan ya da sınır kapılarında vize alabilen ABD vatandaşları da Türkiye’ye giriş yapamayacak. Bu karar bugün ABD’den uçakla gelenleri kapsamıyor. İnternet üzerindeki e-vize başvurusundan ABD uyruğu çıkarıldı.

Vizeniz varsa ve süresi geçerliyse sıkıntı yok

Uçak Bileti

Eğer vizeniz yok ve ABD için uçak bileti ya da gezi turu satın aldıysanız dikkat! Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) yetkilileri ABD turu satın alanların eğer vizeleri yoksa şirketlerden iade talebinde bulunmalarını istedi. İade talebinde bulunanların eğer ABD vizeleri alınmamışsa ücretlerinin 15 gün içerisinde iade edilmesi gerektiğini açıkladı. Halı hazırda ABD vizeniz varsa ki ABD vizeleri genelde 10 yıllık oluyor o zaman seyahat etmenizde bir engel kalmayacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN