Amerika Birleşik Devletleri, Türk vatandaşlarına yönelik vize alımlarında indirim yaptı. Bunda böyle ABD vize başvurularında randevu ve kurye ücreti ödenmeyecek.

ABD Büyükelçiliği yazılı açıklamasında: "19 Aralık 2012’den itibaren başvuru sahipleri, ABD vizesi için başvuru randevularını üstlenici firma olan CSC aracılığı ile internet üzerinden ya da (0850 252-63 55) numaralı telefonu arayarak yapabilirler. ABD'den arayan başvuru sahipleri (0703 439 23 48) numaralı telefonu arayabilirler. Her iki telefona da yapılacak yerel aramalar ücretsizdir. Yeni sistemimizde randevu almak için ayrıca ücret ödemek gereği ortadan kalkacak ve randevu ücreti, vize başvuru ücretinin içinden tahsil edilecektir" şeklinde görüş bildirdi.

İçindekiler

Telefonla randevuda 3 dil kullanılacak

Telefonla randevu hizmetinin 19 Aralık 2012 tarihi itibarı ile başlayacağı belirtilerek "Başvuru sahipleri, çağrı ve bilgi merkezi aracılığıyla randevularını ilk 60 gün süresince Pazartesi-Cuma günleri 07:00-21:00 saatleri arasında, sonrasında ise 07:00-19:00 saatleri arasında yapabilir. Aynı saatlerde ABD'den arayan başvuru sahipleri için de ilk 60 gün süresince Pazartesi-Cuma günleri 07:00-21:00 ve daha sonra 07:00-19:00 saatleri şeklinde geçerli olacaktır. Telefonla bilgi sistemi Türkçe, İngilizce ve Farsça olarak hizmet verecek, hem ABD Ankara Büyükelçiliği'nden hem de İstanbul Başkonsolosluğu'ndan randevu alma fırsatı sunacaktır" açıklaması yapıldı.

 

Uçak Bileti

Ödemeler Akbank şubelerinden

Yine 19 Aralık'tan itibaren, vize başvuru ücretlerini nakit olarak ödemek isteyen başvuru sahipleri, ödemelerini Türkiye genelinde 959 noktada hizmet veren Akbank şubelerinde TL olarak yapabilecek, kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen başvuru sahipleri ise otomatik telefon sisteminden yararlanarak ABD Doları olarak ödeyebileceklerdir.

Kurye ücreti ödenmeyecek

19 Aralık 2012 tarihinden itibaren, başvuru sahiplerinin pasaportları, başvuru sırasında seçmiş oldukları PTT şubesine gönderilecektir. Kurye ile gönderi için ayrıca ücret gerekmeyecek ve pasaport gönderi ücretleri başvuru ücretinin içinde tahsil edilecektir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar