Seyahat sağlık sigortası yaptıranların sayısı ikiye katlandı

alierhantamer
İçindekiler

Birçok konsolosluk, vize başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yaptırmasını zorunlu tutuyor. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, her dört sağlık sigortası müşterisinden biri, sadece yurtdışı seyahatleri için sigortalı oluyor. Türkiye’de seyahat sağlık sigortası olan kişi sayısı ise son bir yıl içinde iki katına çıktı.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verileri ile oluşturulmuş Enuygun.com analizine göre 2010 yılında seyahat sağlık sigortası olan kişi sayısı 375 bin iken 2011 yılında 756 bine çıktı. 2010 yılında toplam sağlık sigortalılarının %18’ini oluşturan seyahat sağlık sigortası müşterisi sayısı artarak 2011’de toplam sağlık sigorta müşterilerinin %23’ünü temsil eder hale geldi.

Sigortalı Adet

Seyahat Sağlık Sigortası

Sağlık Sigortası

Toplam

2011

756.106

2.472.492

3.228.598

2010

374.906

1.666.023

2.040.929

2009

378.118

1.469.854

1.847.972

 

Uçak bileti satış hizmetlerine tamamlayıcı olarak anlaşmalı acente aracılığıyla Seyahat Sağlık Sigortasını da ekleyen Enuygun.com’un Danışma Kurulu Sigorta Birimi Üyesi Ali Erhan Tamer “İsteğe bağlı bir sigorta türü olmadığı için seyahat sağlık sigortası satın alan kişiler bu poliçeye sahip olmakla sağladıkları güvencenin çok farkında değiller. Seyahat sağlık sigortaları yurtdışında 30 bin Euro’ya kadar tüm tedavi giderlerini üstleniyor. Hatta sağlık nedeniyle ilgilenemeyeceğiniz bagajınızı bile güvence altına alıyor”, dedi.

Sadece yurtdışı değil yurtiçi seyahatler için de www.enuygun.com üzerinde oldukça uygun fiyatlara sigorta yapılabileceğini belirten Tamer, “Sigortanın yaygınlaştırılması için sektör düşük primli özel amaçlara yönelik sigorta ürünleri oluşturma çabasında. Seyahat sağlık sigortası da zorunluluğu bir kenara bırakırsak bu tip poliçelere oldukça iyi bir örnek teşkil ediyor. Rakamlara göre Türkiye’de her dört sağlık sigortası müşterisinden birini seyahat sağlık sigortaları oluşturuyor”, dedi.

Konsolosluklar yurtdışı teminatlı sağlık sigortasını da kabul edebiliyor

İçinde yurt dışı teminatı olan normal sağlık sigortası poliçelerinin seyahat sağlık sigortası yerine geçip geçmeyeceğine de açıklık getiren Tamer, “Konsolosluklar özel sağlık sigortalarını da seyahat poliçesi gibi kabul edebiliyor ancak burada karar tamamen konsolosluğa ait. Teminatı yeterli görmemek, poliçenin gerekli şartları taşımaması ya da buna benzer sebeplerle sağlık sigortasını kabul etmeyen ve seyahat sigortası yapılmasını isteyen konsolosluklara da rastlanabiliyor” dedi.

 

 

Uzman Yazarlar