Türkiye'nin dört bir yanında muhteşem doğal güzellikler ve görülmeye değer harika yerler var. Tabii ülkemizin mucizeleri bunlarla sınırlı değil. Her bölgede yeni yerler görüp keşfederken tadına bakabileceğiniz dayanılmaz lezzetler de var. Gelin, Akdeniz'den Güneydoğu Anadolu'ya lezzetli bir yolculuğa çıkalım.

Farklı kültürlerin merkezi Marmara

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden olan İstanbul, Edirne ve Bursa olmak üzere Marmara çok farklı, şehirlerin, kültürlerin ve yeme içme alışkanlıklarının merkezi aynı zamanda. Edirne'de ciğer, İstanbul'da balık ekmek ve Bursa'da İskender kebabı ilk akla gelenler. İstanbul'da Eminönü sahilindeki balıkçılar, Bursa'da Yavuz İskenderoğlu ve Edirne'de Niyazi Usta ve İlhan Usta en iyi seçenekler arasında. Şehre daha önce gidip bu yerlerde ciğer yediyseniz, ara sokaklarda bulunan diğer küçük lokantaları da mutlaka deneyin. İstanbul'da balık ekmek keyfine uçmak için en uygun İstanbul uçak bileti fırsatlarını hemen karşılaştırın. İsterseniz şehirde araç kirayalarak kısa sürede Bursa ve Edirne'ye doğru yol alabilir veya Ayvalık ve civarından zeytinyağı da alabilirsiniz. İstanbul'da balık ekmek keyfine uçmak için en uygun uçuşları karşılaştırın.

Antik çağlardan günümüze Ege

Ege ve lezzet kelimeleri yan yana geldiğinde ilk akla gelen lezzetli otlar ve zeytinyağlılar. Şevket-i bostan, deniz börülcesi, turp, kuşkonmaz en öne çıkanları olsa da Ege mutfağında daha birçok lezzetli ve sağlıklı alternatif var. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi ise İzmir tulumu. Bu bölgenin bir diğer özelliği diğer bölgelere kıyasla daha sağlıklı seçeneklere sahip olması. Yani Ege mutfağı sağlıklı ve uzun bir hayatın da formülü aynı zamanda. Başta İzmir ve Bodrum, Marmaris gibi tatil beldeleri olmak üzere ister küçük lokantalarda isterseniz de restoranlarda her zaman taze ve lezzetli seçenekler bulabiliyorsunuz. Özellikle yaz aylarında çeşitlenen bu lezzetlere doğru yol alırken İzmir ve çevresinde kalabileceğiniz uygun otellerin de bulunduğunu hatırlatalım.

7 bölgede 7 lezzet rotası

Denizden çıkan lezzetlerle Akdeniz

Akdeniz Bölgesi, adını aldığı denizin hakkını veren, lezzetli balıkları ve deniz ürünleri ile anılan bir yer. Ancak diğer bölgelerden farklı olarak o kadar çeşitli olmasa da Ege'nin otlarını, zeytinyağını, Hatay ve çevresinde lezzetli künefeleri ve Adana civarında ise ünü dünyaya yayılan kebapları bulabiliyorsunuz. Bu kadar zengin ve çeşitli bir mutfağa sahip Akdeniz'de tadına bakabilecekleriniz de sonsuz. Ancak bu konuda seçim yaparken bulunduğunuz şehri göz önünde bulundurmanız işinizi kolaylaştırabilir, Antalya'daysanız günlük taze taze tutulan balıklar, Adana'daysanız da kendine has lezzetiyle baş döndüren kebap ve yanında şalgam suyu en iyi seçenekler. Şehrin 'Tantuni'nin başkenti' Mersin'de ise sabaha kadar açık tantuniciler bulabilirsiniz.

7 bölgede 7 lezzet rotası

 

Her biri ayrı efsane Karadeniz

Karadeniz ve lezzet kelimeleri yan yana geldiğinde hemen herkesin aklına gelen hamsidir. Buğulamadan kızartmasına kadar onlarca farklı sunuma sahip bu balığı böreklerde, pilavlarda ve hatta ekmeklerde bile tadabilirsiniz. Hamsiden fırsat kalan zamanlarda ise mısır unu, peynir ve tereyağı ile hazırlanan enfes mıhlama veya Çayeli fasülyesinin her biri bu konuda haklı üne sahip. Yemekten sonra da kat kat lezzetiyle baş döndüren Laz böreği ve yanında sıcak bir bardak çay unutulmaz bir kapanış olacak.

7 bölgede 7 lezzet rotası

Etin binbir türlüsü İç Anadolu

İç Anadolu Bölgesi et yemekleri ile meşhurdur. Özellikle geleneksel tavalarda ve güveçlerde hazırlanan bu yemeklerin tadı genellikle kalabalık olarak aynı sofrada oturulan uzun yemeklerde çıkar. Ankara'da et, domates, biber ve salça ile hazırlanan Ankara tavası, Kayseri'nin kendine has mantısı ile yağ mantısı ve Eskişehir'in çibörekçileri en az şehirlerin kendisi kadar meşhur. Öyle ki sadece mantı yemek için farklı şehirlerden hatta ülkelerden gelenleri Kayseri'de görebilirsiniz. Eskişehir'de ise çibörek sadece öğle veya akşam yemeklerinde değil, ister sabah kahvaltısında isterseniz de gecenin geç saatlerinde tadabileceğiniz bir mucize gibi. Eskişehir'in vazgeçilmez lezzetlerini daha yakından keşfetmek için Ekişehir'de ne yenir ne içilir galerimize mutlaka göz atın.

7 bölgede 7 lezzet rotası

Kahvaltıdan akşama Doğu Anadolu

Doğu Anadolu ve yeme içme denince akla ilk gelenlerden birisi kahvaltıdır. Türkiye'nin birçok yerinde görebilecğeiniz Van kahvaltı salonları, Kars peynirleri ve Erzurum'un Cağ kebabı da bunun en açık göstergesi. İşi biraz daha ileri götürüp Van'da kahvaltı yaptıktan sonra Erzurum'a kebap yemeye geçeiblir, Kars'ta lezzetli kaşarların ve bölgenin bir diğer meşhur lezzeti balın tadına varabilirsiniz. Yakın zamanda Erzurum'a gitmeyi planlıyorsanız hemen en uygun İstanbul Erzurum  uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın veya Ankara Erzurum uçak biletlerine göz atın. Bir dönem Sovyet yönetimnde kalan Kars'ta bu dönemi yansıtan geniş caddeler ve ilgi çekici yapılar sizi de şaşırtacak. Kars'ın tüm güzelliklerini keşfetmek için birkaç gün konaklamak isterseniz de uygun otel seçenekleri var.

7 bölgede 7 lezzet rotası

Kebabın diyarı Güneydoğu Anadolu

Her bölgenin bir yemeğe karşılık gelen adı olsa Güneydoğu Anadolu'nun karşılığı kebap olurdu. Öyle ki bölgede neredeyse her şehir, kasaba ve köyde lezzetli kebaplar sunan küçük büyük restoranlar ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle Gaziantep ve Şanlurfa bu konuda öne çıkan iki kent. Peki, Gaziantep'te nerede en lezzetli kebap yenir derseniz, birçok alternatif arasından öne çıkan öğle saatlerinde servise başlayan ve akşam olmadan günlük malzemeyi bitirip dükkanı kapatan Halil Usta geliyor. Masaya oturur oturmaz gelen salatalar, sıcak ekmekler ve lezzetli kebaplar şehirden ayrıldıktan sonra bile uzun süre akıldan çıkmıyor. Gaziantep'e kadar gelip de tatlı yememek olmaz. Kentte lezzetli kebapların üstüne tatlınızı yiyebileceğiniz alternatifler de neredeyse sonsuz. Tam bir baklava cenneti olan Gaziantep'te İmam Çağdaş ve Koçak gibi ünlü yerler sadece şehirde yaşayanların değil, Türkiye'nin dört bir yanından gelenlerin de vazgeçilmezleri arasında. Baklavanın Türkiye'deki en iyi adresleri için galerimizegöz atabilirsiniz.

7 bölgede 7 lezzet rotası

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.