• Anasayfa
  • Bilgi
  • 7 adımda kredi kartınıza kimin patron olduğunu gösterin!

7 adımda kredi kartınıza kimin patron olduğunu gösterin!

betulsungurlu
Betül Sungurlu
8 Ağustos 2011
I
2 dk
I
68
I
Güncellenme: 26 Mayıs 2022

Her ay sadece minimum borcu ödemek, harcamaya devam etmek, gerekirse limit aşmak, hatta bir başka banka kredi kartıyla yola devam etmek… Ta ki borçlar yönetilemez hale gelene dek! “Siz mi kredi kartını, kredi kartı mı sizi yönetiyor?” çoktan karışık bir hale gelmiştir. Kredi kart kullanım alışkanlıklarından vazgeçmek kolay değil ama imkânsız hiç değil! 7 adımda siz de kredi kartınıza kimin patron olduğunu gösterin:

1. İşe önce borçları kapatmakla başlamak gerek! Tüm bankalara olan birikmiş kredi kart borçlarınızı toplayın ve bunu ihtiyaç kredisi ile kapatın. Bir başka deyişle, borcunuzu aylık ödenebilir taksitlere çevirin. Unutmayın; kredi kart gecikme faizi aylık %2.62 iken %1’in altında bir faizle ihtiyaç kredisi almak mümkün. Böylece hem kredi kartınıza daha fazla faiz ödemekten kurtulur hem de bütçenizi dengeye ulaştırana kadar zaman kazanmış olursunuz.

2. Kredi başvurusunda bulunmadan önce sizin için en avantajlı bankayı seçmeyi ihmal etmeyin. Bu size 10.000 TL 24 ay vadeli bir kredi de 1.500 TL’ye varan tasarruf imkânı sağlar. Bir daha aynı problemi yaşamamak için her zamankinden daha fazla tasarruf etmeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın! Kredi alırken tasarruf etme imkânlarını https://www.enuygun.com/kredi/ihtiyac adresinde değerlendirebilirsiniz. 

3. İhtiyaç kredisinin aylık taksitlerini belirlemeden önce genel bütçe değerlendirmesi yapmayı unutmayın. Elektrik, su, mutfak, çocuğunuzun okul masrafları gibi zorunlu giderlerinizi hesaplayın. Ardından sizi zora sokmayacak şekilde ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirleyip, kredinizin vadesine karar verin. Böylece borçlarınızı gecikmeli ödeme ya da aynı problemi yeniden yaşama ihtimalini azaltmış olursunuz. Başvuru öncesinde size en uygun vade seçenekleri ve taksit hesaplamalarını www.enuygun.com üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. 

4. Kredi kart borçlarınızdan dolayı bankalardan ihtiyaç kredisi talebiniz reddedildiyse, sorun borç kapatma niyetinizi belirtmemiş olmanız olabilir. Amacınızın alacağınız kredi ile borç transferi yapmak olduğunu mutlaka belirtin. Hatta gerekirse, başvuru yaptığınız bankayı verecekleri kredi ile kart borcunuzu kapatmak üzere imzalı talimatınızla önceden yetkilendirin.

5. Tüm bunlara rağmen kredi alamıyorsanız kredi kart borcunuz olan bankalarla görüşün. Borcunuzun taksitlendirilerek ödenebilir hale gelmesini istediğinizi, aksi halde ödeme zorluğuna düşeceğinizi belirtin. Açıkça yardım rica edin. Bu durumda o bankanın kredi faizini kabullenmek zorunda kalabilirsiniz ancak taksitlendirilmiş borcunuz ile bütçenizi yönetmek çok daha kolay hale gelir. 

6. Elbette bu devirde kredi kartsız da yaşanmaz! Kredi kartının borçlanma değil, ödeme aracı olduğunu unutmadan, kontrollü harcama ile kartın avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Tek bir kredi kartı kullanmak onu yönetmenizi kolaylaştıracaktır. 

7. Sadece kredi kartınızın değil tüm bütçenizin patronu olun. Neden bir sonraki hedefiniz birikimlerinizin patronu olmak olmasın?  Küçük büyük tüm harcamalarınızı not edin, fazlalıkları eleyin, nerelerden tasarruf edebileceğinizi belirleyin. Ne zaman birikime başlayabileceğinizi şimdiden hesap edin.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar