65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi alma yolları


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
26 Mayıs 2020 | 3586

İki ayı aşkın süredir evlerinde kapalı kalan memleketinin, yazlığının hasretini çeken 65 yaş üstü vatandaşlar için bekledikleri müjdeli haber geldi. Gidecekleri yerde sabit adres göstermeleri ve en az bir ay süreyle kalmaları şartıyla 65 yaş üzerindekiler seyahat izni alabilecek. Peki bu izin nasıl alınacak ve koşulları neler olacak?

Öncelikle memleketinizde sabit olarak kalabileceğiniz bir adresiniz, köyünüzde kalabileceğiniz bir eviniz varsa veya yazlığınıza gitmek istiyorsanız Seyahat İzin Belgesi almanız gerekecek. Bu belge, e-Devlet üzerinden, Alo 199 ya da mahallelerde kurulan Vefa Destek Hattı üzerinden alınabilir. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre 65 yaş üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik ilgi nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) Seyahat İzin Belgesi alabilecekler.

Gideceğiniz yerde en az bir ay süreyle kalmak şart

Bu belgeyle seyahat ettikten sonra en az 1 ay süresince gidecekleri yerde konaklamaları gerekiyor. Peki e-Devlet üzerinden 65 yaş üstü vatandaşlar Seyahat İzin Belgesi'ni nasıl alabilir?

E-devlet üzerinden nasıl alınır?

İnternetten e-Devlet adresine girip arama butonuna ‘Seyahat İzin Belgesi’ yazmanız yeterli. Bu arada e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Arama çubuğuna seyahat izin belgesi yazıldığında karşınıza İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru yazılı bir kısım çıkıyor. Burada sağ üstte 'Yeni Başvuru' kutucuğunu tıklamanız gerekir. Yeni başvuruyu tıkladıktan sonra üst kutuda ‘Başvuru Türü’ kısmından ‘SEYAHAT İZİN İŞLEMLERİ’ şıkkını seçip alt kutudaki Belge türü kısmında 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZA SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLMESİ kısmını tıklıyorsunuz. Ardından bulunduğunuz ili seçiyorsunuz.E-devlet üzerinden nasıl alınır?

Bulunduğunuz ili seçtikten sonra devam ettiğinizde sizinle ilgili tüm kişisel bilgiler çıkıyor. Adres, telefon numarası gibi... 'Başvurulacak Taşra Teşkilatı' kutucuğundan ikamet adresinizin olduğu ilçeyi seçiyorsunuz. Örneğin benim oturduğum yer Çekmeköy'e bağlı olduğu için Çekmeköy Kaymakamlığı'nı seçmem gerekiyor. Dilerseniz yolculukta size refakat edecek kişilerin de isimleri, T.C kimlik numaraları ve doğum tarihlerini giriyorsunuz. Refakatçi zorunlu deği,l en fazla iki kişi olabiliyor.E-devlet üzerinden nasıl alınır?

Ardından şu an bulunduğunuz adres, gideceğiniz il, gideceğimiz adres ve seyahat türü kısımlarını seçiyorsunuz. Gerekli tüm kutucukları doldurduktan sonra başvuru yapılmış oluyor. Başvuru sonrasında size SMS kodu geliyor. Bu kodla ya da başvurunuza dair ekran görüntüsü ya da internet çıktısı alarak seyahat etmek mümkün. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli detaylar var.

• Sizinle beraber eşiniz hariç en fazla iki kişi seyahat edebilir.

• Refakatçilerinizin 3 gün yani 72 saat içerisinde yine bulunduğunuz şehre geri dönebilir. 

• Gittiğiniz yerde en az bir ay süreyle kalmanız şart.

Aslında e-devlet üzerinden kolayca alınabilen bu belgeyle uzun zamandır hasret çektiğiniz yolculuğu yapabileceksiniz.

Ucuz Uçak Bileti Bulun

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2147 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.