5000 TL ve 24 ay vadeli ihtiyaç kredisinde 700 TL’ye varan tasarruf imkanı


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 15 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

5000 TL ve 24 ay vadeli ihtiyaç kredisinde 700 TL’ye varan tasarruf imkanı

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un toplam 14 bankanın verilerini inceleyerek yaptığı analize göre 5000 TL ve 24 ay vadeli bir ihtiyaç kredisinde bankaların sundukları teklifleri karşılaştıranların 700 TL’ye kadar tasarruf etme imkanı bulunuyor. Kredi masrafı dahil edilerek hesaplanan yıllık maliyet oranı farkı ise bankalar arasında %12’ye kadar çıkabiliyor.

BDDK Mart 2010 verilerine göre ihtiyaç kredileri, 40.5 milyar TL hacim ile toplam tüketici kredilerinin %42’sini oluşturuyor. Bu hacmin %47’si  kamu bankaları, %36’sı yerli özel bankalar ve %17’si ise yabancı bankalar tarafından sağlanıyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin en son yayınladığı 2009 verilerine göre ise her üç ayda bir yaklaşık 1.5 milyon kişi ihtiyaç kredisi kullanıyor ve ortalama 7.5 milyon kişi daha önce kullandığı ihtiyaç kredisini ödüyor.

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu ‘TBB verilerine göre bankalardan tüketici kredisi kullanan kişilerin yaklaşık %70’nin geliri 0-2000 TL arasında değişiyor. Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre ise eline toplu para geçen orta gelir grubunun öncelikli tercihi borçlarını ödemek. İhtiyaç kredileri de zaten büyük ölçüde borç yapılandırma amacıyla kullanılıyor. Kredi masraflarını ve vade sonuna kadar ödenecek faiz miktarını hesaplayarak bankalararası karşılaştırma yaptığımızda, 5000 TL ve 24 ay vadeli bir kredide en yüksek maliyetli banka ile en düşük maliyetli bankanın kredisi arasındaki fark yaklaşık 700 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu rakam özellikle düşük-orta gelir grubu için oldukça yüksek ve kredi almadan önce kıyaslama yapmanın önemini vurgular nitelikte’ dedi.

Sungurlu ayrıca ‘Aslında ne kazandığımız kadar nasıl harcadığımız da tasarruflarımızı ya da borç miktarımızı şekillendiriyor. Özellikle borç yapılandırma amacıyla kredi kullanırken günü kurtarmayı değil, gelir-gider ve maliyet hesabı yaparak biraz daha orta vadeli finansal planlama gerekiyor. Borcu yeniden yapılandırmak çoğu kez borcun kapandığı şeklinde yorumlanabiliyor ama aslında borç hala duruyor sadece ödeme şekli değişiyor. Tasarruf etmeye çalışmak bundan sonrasında çok daha önemli. Karşılaştırma yapmayı alışkanlık haline getirmek bu sebeple hem gerekli hem de internet nedeniyle artık çok daha kolay ve erişilebilir.Eğitim düzeyi arttıkça bu bilinç de artıyor ama karşılaştırma yapmak için şart değil elbette, sunduğumuz servis ile hangi kredinin en uygun olduğunu tespit etmek son derece kolay’ dedi.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.