İçindekiler

Bu yıl tasarruf yılı olacak! Nakit kalmak, kredi kartı kullanımı ve kredi borçlarını düzenleme konusunda pek çok fikir var.  Tasarrufun tek bir reçetesi yok, siz hayatınızı nasıl yaşamak istiyorsanız, ona göre reçetelenecek! Yeni yıl kararlarınızın ve sorularımızın üzerinden geçerek kendi tasarruf reçetinizi kendiniz yaratın istedik ve sorularımızı hazırladık:

Finansal özgürlük size ne ifade ediyor?

Harcamalarınızı iyice azaltıp kendinize ve çevrenize ya da hobilerinize zaman ayırmayı tercih ettiğiniz bir iş ile yaşamak mı? Yoksa kariyer hedefinize varmayı amaçladığınız, yeni araba ya da konut hayalleri taşıdığınız bir yaşam mı?

Finansal sınırlarınızı tanıyor musunuz?

Örneğin geçen seneyi nasıl kapadınız? Faturalarınızı gelişinden tanıyabiliyor musunuz? Ay sonunda kredi kartı ödemenizi biliyor musunuz yoksa harcamalarda şuurunuzu kaybediyor musunuz?

Finansal olarak zayıf noktalarınız neler?

Unutmayın bilirseniz, uzak durabilirsiniz. Örneğin tekstil ya da elektronik alışverişi sizi baştan çıkarıyorsa ve siz bunun farkındaysanız, kendinizi engelleyebilirsiniz.

Parayla ilgili 2011'den aldığınız dersler neler?

Kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi ödemelerinin hepimize öğrettiği düzenli, planlı hareket etmenin önemini kulağınıza küpe ederek; mevduat hesaplarınız, tasarruf yöntemleriniz ile ilgili düşünebilirsiniz.

Sizi, hangisi finansal açıdan güvende hissettirir, bankada hatırı sayılır birikim mi yoksa dolgun maaş mı?

Bu soruya yanıt önemli, maaşınıza güvenirken riskleri mutlaka hesaba katın!

Sorularımızı kendinizi dikkatlice dinleyerek cevapladığınızda hangi konuda neye dikkat etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Bazen herşey yöntem önermektense, doğru soruları sormakla da mümkün!


mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar