Bu yıl tasarruf yılı olacak! Nakit kalmak, kredi kartı kullanımı ve kredi borçlarını düzenleme konusunda pek çok fikir var.  Tasarrufun tek bir reçetesi yok, siz hayatınızı nasıl yaşamak istiyorsanız, ona göre reçetelenecek! Yeni yıl kararlarınızın ve sorularımızın üzerinden geçerek kendi tasarruf reçetinizi kendiniz yaratın istedik ve sorularımızı hazırladık:

Finansal özgürlük size ne ifade ediyor?

Harcamalarınızı iyice azaltıp kendinize ve çevrenize ya da hobilerinize zaman ayırmayı tercih ettiğiniz bir iş ile yaşamak mı? Yoksa kariyer hedefinize varmayı amaçladığınız, yeni araba ya da konut hayalleri taşıdığınız bir yaşam mı?

Finansal sınırlarınızı tanıyor musunuz?

Örneğin geçen seneyi nasıl kapadınız? Faturalarınızı gelişinden tanıyabiliyor musunuz? Ay sonunda kredi kartı ödemenizi biliyor musunuz yoksa harcamalarda şuurunuzu kaybediyor musunuz?

Finansal olarak zayıf noktalarınız neler?

Unutmayın bilirseniz, uzak durabilirsiniz. Örneğin tekstil ya da elektronik alışverişi sizi baştan çıkarıyorsa ve siz bunun farkındaysanız, kendinizi engelleyebilirsiniz.

Parayla ilgili 2011'den aldığınız dersler neler?

Kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi ödemelerinin hepimize öğrettiği düzenli, planlı hareket etmenin önemini kulağınıza küpe ederek; mevduat hesaplarınız, tasarruf yöntemleriniz ile ilgili düşünebilirsiniz.

Sizi, hangisi finansal açıdan güvende hissettirir, bankada hatırı sayılır birikim mi yoksa dolgun maaş mı?

Bu soruya yanıt önemli, maaşınıza güvenirken riskleri mutlaka hesaba katın!

Sorularımızı kendinizi dikkatlice dinleyerek cevapladığınızda hangi konuda neye dikkat etmeniz gerektiğini göreceksiniz. Bazen herşey yöntem önermektense, doğru soruları sormakla da mümkün!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.