İhtiyaç kredileriyle ilgili çok sorulan 5 soru

betulsungurlu
İçindekiler

1. Masrafsız krediyi mi, faizi düşük krediyi mi tercih etmeliyim?

Hangi kredinin sizin için daha az maliyetli olduğunu saptamak için masraflar ve ödeyeceğiniz faizlerin toplamını karşılaştırmanız gerekir. Öte yandan kredi başlangıcında elinize daha çok para geçmesi sizin için önemliyse tercihinizi masrafsız krediden yana kullanabilirsiniz.

2. Tatil için kredi çekmek istiyorum. Tatil kredisi veren bankalara mı başvurmalıyım?

Bankalar çeşitli zamanlarda ihtiyaç kredilerini farklı isimlerle sunabiliyor. Tatil kredileri de bunlardan biri ve isminden başka ihtiyaç kredilerinden herhangi bir farkı bulunmuyor. Sonuç olarak bankaların diğer ihtiyaç kredisi seçeneklerini de karşılaştırarak sizin için en az maliyetli krediden yana tercih kullanmanız da fayda var.

3. Kredi başvurum reddedildi.  Başka bankadan kredi alabilir miyim?

Bir bankanın size kredi vermemesi diğer bankaların da aynı yönde karar vereceği anlamına gelmez. Her bankanın kredi onay politikası farklı olduğundan başka bankadan kredi alma şansınız olabilir. Öte yandan yeni başvuru yaptığınız bankanın daha önce kredinizin onaylanmadığı bilgisine ulaşma ve diğer bankanın kararından etkilenmesi ihtimali var. Yine de bu durum sizin başvuru yapıp şansınızı bir kez daha denemenize engel değil.

4. Başkalarının kredilerine kefil olmuştum. Bu durum, ben kredi alırken sorun çıkarır mı?

Bu konunun değerlendirilmesi bankaya ait olmakla birlikte sorun çıkarma ihtimali var. Banka kefil olduğunuz krediyi de yükümlülüğünüz olarak değerlendirir.  Vereceği kredi tutarını azaltma ya da hiç onaylamama ihtimalleri mevcut. Elbette kefil olduğunuz kredinin düzenli ödeniyor olup olması ya da sizin ödeme gücünüz durumun belirleyicisi olacaktır.

5. Birkaç bankaya kredi borcum var. Borçlarımı ihtiyaç kredisi ile nasıl birleştirebilirim?

Toplam borcunuz kadar yeni bir kredi alabiliyorsanız  Enuygun'un ihtiyaç kredisi sayfasından sizin için en avantajlı kredi veren bankayı belirledikten sonra, başvurunuzu yapıp, borçlarınızı kapatabilirsiniz. Borçlarınızdan dolayı yeni bir kredi alamıyorsanız konuyu kredi almak istediğiniz bankaya anlatıp yeni krediniz ile borçlarınızı yeniden yapılandırmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
339 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar