Yurt dışına çıkmak isteyenleri düşündüren en önemli konulardan biri vize. Uzun sıralar beklemek, birkaç günlük tatil için masrafa girmek istemeyen gezginler vizesiz ülkeleri tercih ediyor. Siz de Avrupa'dan Asya ve Amerika'ya 5 farklı kıtada vize almadan uçabileceğiniz yerleri keşfetmek isterseniz acele edin.

1- Sırbistan – Avrupa

Avrupa'da vize almadan keşfedebileceğiniz seçeneklerin sayısı hayli fazla. Kıta boyunca Arnavutluk, Belarus, Karadağ, Bosna Hersek, Ukrayna, Moldova ve Makedonya gibi birçok ülkeye vizesiz seyahat etme şansınız var. Başkenti Belgrad ile her yıl önemli sayıda Türk ziyaretçiyi ağırlayan Sırbistan da tüm bu ülkelerle birlikte vize gerekmeden görebileceğiniz yerlerden. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulan ülkenin başkent Belgrad'da tarihi yerleri dolaşarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Yerel dilde ''beyaz şehir'' anlamına gelen Belgrad'ı ziyaret etmek için ilkbahar ve yaz ayları ideal. Şehre diğer dönemlerde gelirseniz hava biraz serin olabilir ancak diğer zamanlarda da Belgrad'ı rahatlıkla keşfedebilirsiniz. İlk fırsatta şehre uçmak için Belgrad uçak bileti fiyatlarını karşılaştırın veya Belgrad'da kalabileceğiniz en uygun otellere göz atarak rezervasyonuuzu yaptırın.

2- Panama – Amerika

Adını daha çok yarışma programlarıyla ve dünyaca ünlü kanalıyla duyduğumuz Panama vize almadan seyahat edilebilecek yerlerden. Ülkenin başkenti Panama City devasa gökdelenleri ve dur durak bilmeyen şehir yaşamıyla New York'u aratmıyor. Burada aynı zamanda Atlas Okyanusu ve Pasifik Okyanusu'nu bir arada görebilirsiniz. Şehirden yapacağınız kısa bir yolculukla her biri cennetten köşeyi andıran adalara ulaşabilirsiniz. Denizin mavi derinliklerine dalmak isterseniz Bocas del Toro ve çevresinde düzenlenen dalış turlarına katılabilirsiniz. Tüm bunların dışında 3474 metreye ulaşan yüksekliğiyle aynı zamanda tırmanış için ideal bir rota olan Baru Yanardağı tek başına gezginleri Panama'ya çekmeye yetiyor. Vize almadan 6 aya kadar kalabileceğiniz Panama'yı keşfetmek için başkent Panama City'e uçak biletlerini karşılaştırın.

5 kıtadan 5 vizesiz ülke

3- Fas – Afrika 

Afrika kıtasının kuzeyi boyunca uzanan Fas gezginleri her bir adımda daha fazla şaşırtan yerlerden. Kazablanka ve Marakeş gibi şehirlerinden sonra çöle uzanarak unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz. Medina olarak anılan eski şehir merkezi, pazarları ve lezzetli ve geleneksel yemekleriyle sadece Marakeş bile en az birkaç gününüzü ayırmanız gereken bir rota. Şehirde görülmesi gereken önemli yerleri turlamak için Marakeş'te gezilecek yerler galerimize göz atın. Fas'ın sahil şehri Kazanblanka'nın önemli eserlerinden lezzetlerine şehirle ilgili bilmeniz gerekenler isei Kazablanka şehir rehberimizde bulabilirsiniz. İstanbul'dan direkt ve aktarmalı seferlerle Kazablanka'ya uçarak Fas yolculuğunuzu başlatmak isterseniz Kazablanka uçuş fırsatlarına göz atın.

5 kıtadan 5 vizesiz ülke

4- Tayland – Asya

Asya kıtasında Güney Kore, İran, Singapur, Ürdün ve Umman gibi ülkelere vize almadan seyahat etme şansına sahipsiniz. Bu yerler arasından balayı tatillerinin ve egzotik kaçamakların değişmez rotası Tayland son yıllarda ülkemizden en çok ziyaretçi çeken ülkelerden biri.Tayland'da tarihi yerleri, tapınakları ve ilgi çekici eserleri görebileceğiniz gibi isterseniz Phuket'te tüm gün denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Başkent Bangkok'a uçarak Tayland'a macera dolu bir seyahat için uçak biletlerini karşılaştırın.

5 kıtadan 5 vizesiz ülke

5- Fiji – Okyanusya 

Avustralya ile Büyük Okyanus'ta bulunan irili ufaklı adalardan meydana gelen Okyanusya da bizim için dünyanın öbür ucu denebilecek kadar uzak bir yer. Okyanusya'da vize almadan gidebileceğiniz birkaç ülkeden biri olan Fiji'nin yüzlerce adasından birine gelerek tam anlamıyla her şeyden uzaklaşabilirsiniz. Deniz, kumsal ve sonsuz bir huzur... Fiji'nin sakin ve huzurlu dünyasına yolculuk için uçak biletleri burada.

5 kıtadan 5 vizesiz ülke

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.