2010 yıl sonu bildirilerine göre İstanbul'da her beş haneden ikisi kiracı olarak yaşıyor. Eğer yakın zamanda konut kredisi ile ev satın alma fikriniz var ise aşağıdaki soruları kendinize sorduğunuza emin olun ve doğru alım kararını vermeye çalışın!

Satın almayı planladığım ev, yatırım amaçlı mı? Bu evde ne kadar zaman yaşayacağımı öngörebiliyor muyum?

Uzun vadede konut güvenli bir yatırımdır. Bu nedenle içinde ne kadar süre yaşamayı planladığınız önemlidir.Önünüzdeki beş yıl için planlarınızı masaya yatırın. Kendiniz ve ailenizde olabilecek değişim ve süprizlere hazırlıklı olun. Örneğin, evlilik, aileye yeni üye bebek, lokasyon zorunlulukları (iş yeri, okul bölgesi gibi) ve son olarak şehir değiştirme ihtimallerini değerlendirin.

Bu alımı nasıl finanse edeceğim?

Bankalara ön başvuru yapmak, süreci hızlandırmak açısından önemli olacaktır. Onaylanan kredi miktarını bilmek sizi son dakika süprizlerinden koruyacaktır. Kredi sözleşmesini imzalamadan en az 1 gün önce banka size “Sözleşme Öncesi Bilgi Formu” sunar. Kanunen en az 1 gün inceleme hakkınız olan bu formda kredi ile ilgili tüm şartlar ve masraflar belirtilir.

Satın almayı planladığım evin tüm detaylarına hakim miyim? Tapu dairesinde, satış işlemleri ile ilgili bir sorun yaşar mıyım?

Ev alırken en önemli konulardan biri de elbette tapu. Bankalar bu konuda özellikle titiz davranıyorlar. Krediniz onaylanmış dahi olsa, kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul edilmiyor. Almayı planladığınız evin, tapu dairesindeki araştırmasını mutlaka yapın.

Ev ipotekli ise nasıl bir yol izlemeliyim?

İpotekli evi alan kişi, bankanın ev üzerindeki alacak hakkını kabul etmiş sayılır. Öncelikle ev üzerindeki ipotek kaldırılmalıdır. Peşin ödeme yapıyorsanız ve ipotek borcunu kapatıyorsa sorun yok. Ancak, kredi ile ev alıyorsanız, aynı banka bu kez size tesis edeceği kredi ile evin eski sahibinin borcunu kapatır. Ev üzerindeki ipotek devam eder ve siz borçlu duruma geçersiniz. Eğer farklı bir bankadan kredi almak niyetindeyseniz, ipoteği kaldırmak üzere iki banka ile de iletişime geçmeniz ve işlemlerin bankalarca onaylanması gereklidir. Bu konudaki işlemlerin ertelenmemesi sonrasında oluşabilecek sıkıntılar açısından çok önemlidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Evi satın aldıktan sonra ne kadar sürede geçiş yapabileceğim ve bu sürede harcamalarım ne olacak?

Alacağınız ve oturmayı planladığınız evin içinde eski sahibi ya da kiracı gibi bir yaşayan olup olmadığını ne kadar sürede boşaltacağını netleştirin. Böylece, evinizi satın aldıktan sonra, ne kadar sürede evinize geçiş yapabileceğinizi ve bu sürede harcamanız gerekecek rakamları da hesabedebilirsiniz.

Tüm bu aşamaları hatırlattığımıza göre, şimdi böyle bir alımda ihtiyaç duyacağınız miktarı göz önüne alarak, kredi hesaplama araçlarımıza sizi yönlendirebiliriz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.