5 adımda evinizi daha hızlı satma yöntemleri

tugbahacibayramoglu

Evinizi satma planınız var. Bu iş için doğru zaman ve doğru strateji nedir? Fiyatı nasıl belirlenir? Satarken hangi yöntemleri uygulamalısınız.

İçindekiler

1- Doğru fiyatı belirlediniz mi?

Ev satılırken genelde satıcı evinin değerini yüksek tutar. Satıcı için malının değeri ne kadar yüksekse. alıcının da vereceği para kendisi için değerlidir. Ya da evinizi çok beğense bile bütçesinden daha fazla bir para çıkarması mümkün değildir. Normal şartlarda bölgenizde iş yapan birkaç emlak danışmanından fiyat alabilir, bunların ortalamasına göre fiyat belirleyebilirsiniz. Eğer eviniz uzun süre satılmadıysa fiyatında bir sıkıntı var demektir. Aceleniz yoksa bekleyebilirsiniz ancak eğer evin satışından sonra örneğin başka bir ev satın alacaksanız o evin de fiyatının değişebileceğini hesaplayın. Parayla yatırım yapacaksanız, bankaya yatıracaksanız döviz altın vs. alacaksanız beklerken kazancınızın ne olacağını iyi hesaplayın. Piyasanın az da olsa altında satışa çıkarılan evlerin çok daha hızlı satılacağını da unutmayın.

2- Fiyatı belirleyen etkenler

Evinizin fiyatını belirlerken civar evlerin satış rakamlarına göre kaba bir fiyat belirlediniz ancak sizin evinizin durumu fiyatı aşağı da çekebilir yukarı da. Katı, manzarası, konumu, evin iç tadilatı, otoparkı, asansör, evin yaşı, balkon, bahçe vs gibi pek çok etken evin fiyatını değiştirebilir.

3- Ufak tefek tadilatlar satışı hızlandırabilir

Eski bir ev içerisinden de kiracı çıktı ve siz bu evi satacaksınız. Satılacak nasılsa deyip, kirli boyasız bırakırsanız evinizin satışı zora girer. Halbuki basit bir temizlik, boya ve parkelere yapılacak küçük bir dokunuş bile satışı hızlandırabilir. Örneğin boya, salona bir parke ve temizlik için 2.000 TL ya da 3.000 TL gibi bir harcama yaparsanız evi görmeye gerenlerin bir anda fikri değişir evin satış fiyatı da artar alıcı talebi de. Kirli ve pis evi görmeye gelenler hemen kaçmak ister.

4- Satış için doğru zamanlama

Piyasanın krizde olduğu ev satışlarının pek de yapılmadığı dönemde evinizi satılığa çıkartıp uzun süre satamazsanız evle ilgili dedikodular dolaşmaya başlar. Bazen yanlış fiyat ve yanlış zamanlama yüzünden bir ev satılamaz. Bu sefer de etrafta bu ev uzun zamandır niye satılmıyor bir sıkıntısı mı var türünden konuşmalar çıkar. Bu yüzden evinizi ilk satışa çıkardığınız an ve fiyatın çok önemli olduğunu unutmayın.

5- İlan vermenin kuralları

Evin satışını günümüzde artık internet yardımıyla yapıyoruz ama yine de evin görünen bir yüzüne asacağınız ilan, komşu ve esnafa duyuracağınız haber de satışı hızlandırabilir. Yakınlarına ev almak isteyenler internet ilanını görmeyebilir ancak camdaki ilanı görünce haber verebilir. Bu arada internet ilanı için fotoğraf çekerken karışık kirli bir ev olmamasına dikkat edin. Mutlaka temizledikten sonra ve ışığın iyi geldiği saatlerde fotoğraf çekin.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN