4,5G için SIM kartını değiştirenler dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Benim gibi siz de modaya uyup SIM kartınızı 4,5G'ye uyumlu hale getirdiyseniz önerilerime dikkat edin. Yüksek mobil hız ve yüksek data kapasitesi sunacak 4,5G için SIM kartınızı değiştirdiyseniz internet alışverişlerinde tek kullanımlık şifreleri alamıyorsunuz. Evet bankalar SIM kartınız değiştiği için size tek kullanımlık şifre gönderemiyor ve bu durumda Enuygun'dan uçak bileti satın almadan tutun, internetten alışverişe kadar pek çok işlemi yapamıyorsunuz. Peki SMS blokesi nasıl kaldırılır? 

Bloke nasıl kaldırılır?

Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz. Bazı bankalar müşteri hizmetleri kanalıyla blokeyi kaldırabiliyor ancak en kolay ve en garanti yolu bankamatikler. Örneğin Yapı Kredi Bankası bankamatiklerinde 'Kullanıcı İşlemleri/İnternet-Mobil Şube değişiklik' onaylama admin ekranıza giriyorsunuz. Buradan gerekli adımları takip ederek şifrenizi kaldırabilirsiniz. Örneğin İş Bankası için de 'Daha Fazlası' 'Anında Bankacılık' Mobil Onay Kodu Bloke kaldırma adımlarını takip ederek kaldırabilirsiniz.

 

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız

Kullanıcı Kodu/TKKN ve şifreniz ile giriş yapıp gerekli işlemleri takip ederek blokenizi kaldırabilirsiniz. 3D Security yani güvenli alışveriş için şart Müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ya da bankamatikler üzerinden yapacağınız işlemlerle SIM kartınızın blokesini kaldırmış olursunuz.

Unutmayın 3D security yani tek kullanımlık şifre zorunluluğu internet alışverişi için en güvenlik yöntemlerden birisi. Bu arada kurumsal internet şubesi kullananların da blokeyi kaldırmak için şubeye başvurmaları gerekiyor. 4,5G teknolojisi hayatımızda neleri değiştirecek başlıklı galerimizden de daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar