3G, 2 G'den farklı olarak Digital ses, sms, hızlı internet ve data transferi sağlar. 2 G'de ise yalnızca ses ve SMS gönderimi yapabilirsiniz.

3G teknolojisinin 2G’ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik, taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri olmasıdır. 3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler. İlk örnekleri Japonya’da 1998 yılında kullanıma açılmış olan bu teknoloji, 2003′ten itibaren Avrupa’ya da gelmiştir.

3G'nin 2G'ye göre avantajları

3. Nesil’in 2. Nesil’e göre sağladığı teknolojik avantajları aşağıdaki gibi listeleyebiliriz: Mesajlaşma, internet erişimi ve yüksek hızlarda multimedia haberleşme desteği, çok gelişmiş pil ömrü, konumlandırma (GPS) hizmetlerinin rahatlıkla sağlanabilmesi, mevcut şebekelerle birlikte çalışabilirlik, 2G’ye kullanım olanağı sağlayabilmesi, mevcut şebekelere geriye doğru uyum sağlayabilme, gelişmiş güvenlik yöntemleri sayesinde mobil internette ticarete ortam sağlayabilme, mobil cihazlarla görüntülü konuşma.

Günümüzde ise 2 G ile başlayan bu yolculuk 2,5 G, 3G, 4G ve 4,5G gibi gelişmiş sistemler kullanılmaktadır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.