Türkiye 3G kullanımında Avrupa’yı ikiye katladı. Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 40 milyonu geçen 3G kullanıcısı var ve cep telefonu kullananların yüzde 59’u internete cepten giriyor.

Teknolojik gelişmelere özellikle de cep telefonuyla ilgili olanlara çok meraklıyız. Gençlerin elinde sürekli son model telefonlar. Şöyle restoran kafe ve benzeri yerlerde etrafınıza baktığınızda görürsünüz. Herkesin elinde telefon bir şeyler yazıyor, okuyor. Arkadaşlarıyla toplanmışlar ama yan yanayken bile birbirleriyle telefondan mesajlaşıyorlar.

İçindekiler

Avrupa’da 3G oranı yüzde 30

Cep telefonundan online olarak sosyal medyaya girmeyen genç kalmadı. Zaten rakamlar da bunu gösteriyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 3G abone sayısı 40 milyonu geçti. Ülkemizdeki toplam 67,2 milyona ulaşan cep telefonu abonelerinin yüzde 59’u internete cepten giriyor. Avrupa’da bu oran yüzde 30. Anlayacağınız 3G’de Avrupa’yı ikiye katladık.

Zaten çekim oranlarında da Avrupa ve Amerika’yı geçtiğimize dair sürekli reklamlar izliyoruz.GSM firmaları ABD’yi 3G’de geçtik şeklindeki reklamlarını yayınlatıp duruyor.

 

Data gelirlerinin oranı arttı

Hal böyle olunca operatörlerin toplam gelirleri içinde data gelirlerinin oranı da artış gösterdi. 2011 yılında mobil işletmecilerin veri gelirleri oranı toplam gelirlerin içinde yüzde 7,3 iken, bu yılın 9 ayında bu oran yüzde 10,7'ye çıktı.

Avrupa’nın telefonla en çok konuşan ülkesiyiz

Bu yılın sonunda, toplam mobil görüşme süresinin 189 milyar dakikaya, toplam SMS adedinin de 171 milyara ulaşılması bekleniyor. Dolayısıyla bu sene sonunda toplam görüşme süresi ve kısa mesajla haberleşmede yüzde 22 artış gerçekleşmiş olacak. Öte yandan 299 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresiyle Avrupa'da zirveye yerleşen Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde de zirvedeki yerini korudu.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN