Kredi kartıyla alışverişe alıştık, kart kullanmayı da seviyoruz. Peki ya kullanılmayan kartlar? Ülkemizde 56 milyonu aşkın kredi kartı bulunurken, bu kartların sadece 31.3 milyonu aktif olarak kullanılıyor. Bankalararası Kart Merkezi BKM verilerine göre 25 milyon kart ise kullanılmıyor.

Bu durumda cüzdanımızdaki kartların 31.3 milyonunu aktif şekilde kullanmış oluyoruz. Cüzdanımızda 25 milyon ise kullanılmayı bekleyen kredi kartı var. Bunun birkaç sebebi olabilir. Birincisi bankaların geçmişte insanlara kolayca ve bol miktarda kredi kartı vermesi, ikincisi ise daha önce kredi kartı mağduru olup kartını kullanmaya karar vermek, üçüncüsü ise acil durumlar için cüzdanında kredi kartı bulundurmak ancak gerekmedikçe kullanmamak. Bu ve buna benzer sebepler nedeniyle, neredeyse aktif olan kart sayısı kadar kullanılmayan da kredi kartı var. Peki kullanılan kredi kartlarında pazarın son durumu ne?

Kredi kartı pazarı büyüdü

BKM verilerine göre Türkiye’deki kredi kartı pazarı son 10 yılda hızla büyüdü. 2002 yılında 15.5 adet olan kredi kartı sayısı geride kalan 2012 yılında 54.3 milyona ulaştı. Aynı dönemde kredi kartıyla yapılan harcamaların toplam tutarı da 22.6 milyardan 361 milyar liraya ulaştı. Yani kredi kartı sayısı 3.5 kat artarken, toplam harcama tutarı 16 kat artış gösterdi.

Birinci sırada Bonus Kart var

Kredi kartının en büyüğü Bonus Kart ile Garanti Bankası, onu Yapı Kredi’nin World Kartı ile İş Bankası’nın Maksimum Kartı izliyor. Garanti Bankası, Denizbank, TEB, Şekerbank, ING ve Türkiye Finans’ın kullandırdığı Bonus kart sayısı 13,4 milyon. Yapı Kredi’nin World Kartı ise Vakıfbank, Albaraka ve Anadolu Bank’ın kullanımıyla birlikte 10.2 milyon adete ulaşmış. İş Bankası ve Ziraat Bankası’ndan oluşan Maksimum kart sayısı ise 9 milyon.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.