300 Euro'nun altında Avrupa'dan rüya gibi 5 rota

muratekinay

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz Avrupa tatiline çıkmanın şimdi tam zamanı. Üstelik havalar soğusa da Eski Kıta'nın rüyaları süsleyen kentlerini gezmek için geç değil. Gelin, Avrupa'da sadece 300 Euro'ya gezebileceğiniz bu muhteşem şehirleri birlikte keşfedelim.

İçindekiler

Sular üstünde bir mucize kent Venedik

Köprüler Şehri, kanalların şehri, yüzen şehir, maskelerin şehri... Nasıl adlandırırsanız adlandırın Venedik herkesin hayatında en az bir kez olsun görmesi gereken bir yer. Yaygın kanıya göre şehrin ismi tarihte bu bölgede yaşayan ''Veneti'' halkından geliyor. Fondaco dei Turchi adlı göz alıcı saray, şehre girer girmez ilk dikkat çeken mimari yapılardan. Sonrasında ise gondollarla kanallar arasında gezinirken göze çarpan her şey insanı farklı bir dünyadaymış gibi hissettiriyor. Grand Kanal'ın hemen üstünde yükselen Rialto Köprüsü'nün önünde veya üstünde fotoğraf çektirmekse, Venedik'e gelen hemen herkesin ilk yaptığı şeylerden biri. Buradan görünen kentin manzarası çok uzun zaman önce resmedilen bir tablo gibi. Venedik ılıman iklimi sayesinde neredeyse yılın her döneminde ziyaret etmeye uygun. Ancak yine de tatilinizi planlamadan önce hava durumunu kontrol etmenizde yarar var. Çünkü özellikle geçiş dönemlerinde sağanak yağmurlar görülebiliyor ve zaman zaman bu şiddetli yağmurlar kanallar arasında yükselen kentte su baskınlarına neden olabiliyor. Kış soğukları iyice bastırmadan bu benzersiz kenti keşfetmek isterseniz İstanbul'dan veya bulunduğunuz her yerden en uygun uçak bileti fırsatlarını karşılaştırabilirsiniz. Aralık ayında İstanbul'dan tek kişi 130 Euro'dan başlayan fiyatlarla gidiş dönüş Venedik'e uçmak mümkün.

Venedik

Fransız Rivierası'nın kalbi Nice

Nice, Fransa denildiğinde akla gelen ilk yer olmayabilir. Ancak en az başkent Paris ve ülkenin diğer şehirleri kadar güzel ve dikkate değer bir şehir. Özellikle soğuk yerleri sevmeyenler için neredeyse yılın tamamında sıcak ve ılıman bir iklime sahip olan bu şehir ve çevresi tatil için en doğru rotalar arasında. Yaz aylarında sadece Fransa'dan değil, Avrupa'nın ve dünyanın hemen her yerinden gelen turistlerle dolup taşan şehir, havaların soğumasıyla daha sakin bir ortama kavuşuyor. Elbette bu durum fiyatlara da yansıyor ve bu dönemde çok daha ucuza konaklama ve uçak bileti fırsatları bulabilirsiniz. Nice'e kadar gelmişken, Fransa'nın Akdeniz sahilleri boyunca uzanan diğer benzersiz rotaları arasında yer alan Saint Tropez, Cannes ve Monaco'yu da görebilirsiniz. Cannes, aynı zamanda dünyaca ünlü film festivali ile bilinen bir yer. Burada dolaşırken her an dünyaca tanınan bir film yıldızıyla karşılaşmanız da mümkün. Nice'e ulaşmak için doğrudan uçak bileti fırsatlarını karşılaştırabilir veya Marsilya ve Paris üzerinden de aktarmalı olarak şehre gidebilirsiniz.

Nice

Uçak Bileti

 

İki şehrin hikayesi Budapeşte

Macaristan'ın başkenti Budapeşte, Buda ve Peşte adlı iki kentin birleşmesiyle oluşan bir şehir ve bu anlamda da dünyanın ilk örneklerinden birisi. Budapeşte'nin en güzel tarafı ise şehirde gezilip görülebilecek birçok yer birbirine çok yakın ve neredeyse birkaç saat içinde kentin en önemli yerlerini gezmeniz mümkün. Heybetli parlamento binası, Aziz Stephan Bazilikası ve şehrin belki de en önemli sembolü olan Chain Köprüsü bu yerler arasında ilk sıralarda geliyor. Özellikle Chain Köprüsü manzarasında fotoğraf çektirmek Budapeşte'nin olmazsa olmazları arasında. Şehri tam anlamıyla gezip keşfetmek için en az 3 gün ayırmakta fayda var. Bu arada konaklayabileceğiniz uygun otel önerileri için de sayfamıza göz atabilirsiniz. Budapeşte'ye bu dönemde İstanbul'dan tek kişi gidiş dönüş her şey dahil 150 Euro'dan başlayan fiyatlarla uçuş fırsatları da bulabilirsiniz.

Budapeşte

Bir Orta Çağ masalı Prag

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag da sadece Avrupa'nın değil dünyanın en büyüleyici şehirleri arasında gösteriliyor ve bu konudaki ününü de sonuna kadar hak ediyor. Orta Çağ'dan kalma yapılar ve Vltava Nehri'nin benzersiz güzelliği ile baş döndüren Prag'da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında akşam yanan ışıklarıyla benzersiz manzaralar sunan Karl Köprüsü, heybetli yapısıyla tüm turistlerin ilk uğradığı yerlerden olan St. Vitus Katedrali ve şehrin manzarasını tepeden izleyebileceğiniz Prag Kalesi geliyor. Prag aynı zamanda geleneksel Çek mutfağının da en lezzetli örneklerini ziyaretçilerine sunuyor. Şehirde mutlaka tadına bakılması gereken bu lezzetleri Prag'da ne yenir ne içilir galerimizde keşfedebilirsiniz.

Prag

Portekiz'in renkli başkenti Lizbon

Tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulan Lizbon, Portekiz'in başkenti aynı zamanda. Şehirde bu tepeler üzerinde gezinirken bir anda karşınıza çıkan enfes manzaralar burayı ziyaret eden herkeste hayranlık uyandırıyor. En az sınır komşusu İspanya'nın ünlü kentleri kadar güzel olan bu şehri keşfetmek içinse hemen hemen yılın her dönemi uygun. Çünkü şehir Akdeniz'in güneyindeki konumunun getirdiği ılıman iklimiyle kış aylarında bile Avrupa'nın birçok kentine kıyasla daha sıcak oluyor. Lizbon'da Aziz George Kalesi'ni, aynı zamanda ''Avrupa'nın en uzun köprüsü'' olarak anılan Vasco Da Gama Köprüsü ile tarihi sokaları, irili ufaklı restoran ve kafeleri ve tabii sarı renkli tramvayı ile ünlü Barrio Alto bölgesini görmeden buradan ayrılmayın. Lizbon'un keyfini daha iyi çıkarmak isterseniz, detaylı şehir rehberimize de göz atabilirsiniz. Yedi tepeli şehir Lizbon'u görmeye çoktan karar verdiyseniz, uygun Lizbon uçak biletlerini karşılaştırmak içinse, tıklayın yeter.

Lizbon


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN