Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak 3. Havalimanı'nın açılış planları belli oldu. İlk olarak THY, 30 ve 31 Ekim tarihlerinde 45 saatlik bir operasyonla 3. Havalimanı'na taşınacak. Bu sürede THY 12 saat operasyon yapmayacak, Atatürk Havalimanı'ndaki cihazlar da karayoluyla buraya taşınacak.

30 Ekim'de başlıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) 3. Havalimanı'nın taşınmasına ilişkin süreci açıkladı. Buna göre 30 Ekim saat 03:00'da taşınma sürecine başlanacak ve süreç 31 Ekim saat 23:55'te tamamlanacak. THY 31 Ekim saat 02:00'da uçuşlarını keserek 12 saat operasyon yapmayıp taşınmasını bitirecek. Ardından diğer havayollarının da taşınma işlemlerine başlanacak.

  • THY 12 saat süreyle operasyon yapmayacak.
  • Havalimanı taşınma işlemi sırasında Basın Ekspress yolu trafiğe kapatılacak.
  • Taşınma işlemi 30 Ekim saat 03:00'da başlayacak ve 31 Ekim saat 23:55'te tamamlanacak.
  • Yabancı havayolu kuruluşları ve base'i (uçuş üssü) olmayan uçuşlar duracak.
  • IST kodu yeni havalimanına verilecek. Atatürk Havalimanı'nın kodu ise ISL olacak.

Taşınma işlemi nasıl olacak?

3. Havalimanı'na henüz toplu ulaşım bulunmuyor. 2019'da açılması planlanan metronun tamamlanmasına kadar olan sürede belli merkezlerden servilerin konması planlanıyor. Havalimanının taşınma süreciyle ilgili bilgileri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. 29-30 ve 31 Ekim tarihleri için İstanbul Atatürk Havalimanı'na bilet alırken planlarınızı ona göre yapmanız ya da bu taşınma tarihleri içerisinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nı tercih etmenizi öneririz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2330 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.