Önümüzdeki hafta Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümünü kutlayacağımız 29 Ekim Bayramı'nda, 28 Ekim Çarşamba yarım gün ve 30 Ekim Cuma tam gün izin alıp, hafta sonuyla birlikte 5 günlük kısa bir tatile çıkmak mümkün. Sizin için 5 günlük güzel bir rota çizdim. Üstelik Safranbolu'dan başlayıp, başkent Ankara'ya ve oradan Samsun'a kadar uzanan Kurtuluş Savaşı izlerini taşıyan bir rotayla... Tabi Pazar günü yani 1 Kasım'da oy kullanmak için eve dönüş planı yapmayı unutmuyoruz.

İçindekiler

İlk durağımız Safranbolu

27 Ekim akşamı rotamız Safranbolu. Tarihi evleri, konaklarıyla ünlü bu şirin ilçemize İstanbul ve Ankara'dan ulaşmak zor değil. Konaklamayı mutlaka burada otel haline getirilmiş konaklarda yapın. Ertesi sabah Saat Kulesi, Cinci Hanı ve hamamı, Kaymakamlar Konağı, Saat Kulesi, Köprülü Mehmet Paşa Camisi, Demirciler ve Bakırcılar Çarşısı gezilebilir.

Safranbolu

Uçak Bileti

Karadeniz'in incisi Amasra

Öğleden sonra Karadeniz'in şirin ilçesi Amasra'ya doğru yol alın. Buranın çarşısında mini bir gezinti yaptıktan sonra mutlaka sahilde balık yiyin. Benim favorim Mustafa Amca'nın Yeri. Zaten gece burada konaklayacağınız için yeme içme konusunda vaktiniz bol. Eğer geceden çarşısını gezemediyseniz sabah mutlaka çarşıyı gezin. Telkari hediyelik eşyalardan satın alıp, Ankara'ya doğru yola koyulun. Safranbolu otelleri ya da Amasra otelleri sayfasından otel rezervasyonu yapmak mümkün. Daha ayrıntılı tur programı için Sonbaharın güzel rotası: Safranbolu-Amasra turu başlıklı yazıma göz atın.

Amasra karadeniz

Anıtkabir'de Atamızı ziyaret

Amasra-Ankara arası arabayla yaklaşık 3 ya da 3,5 saat saat sürüyor. Anıtkabir 29 Ekim gibi özel günlerde gece yarılarına hatta sabaha kadar açık oluyor. Ankara'da Anıtkabir'e yapacağınız ziyaretten sonra ister Ankara'da konaklayın, isterseniz de şehzadeler şehri Amasya'ya doğru yol alın.

Anıtkabir | muratkotbas

Ver elini rüya şehri Amasya'ya

Amasya'ya varır varmaz göreceğiniz manzara çok hoşunuza gidecektir. Amasya Kalesi, Yeşilırmak etrafındaki tarihi Osmanlı konaklarının ışıklandırması çok güzel. Sabah şehri gezecek vaktiniz olacak nasılsa. Sabah Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı, Çelebi Mehmet Müzesi, Amasya Camisi,Şehzadeler Müzesi, Kral Kaya Mezarı, Fethiye Camisi gibi yerler gezilebilir. Amasya otelleri sayfasına göz atıp konaklama için yer seçmek mümkün. Amasya'da gezilecek yerler galerisi de size rehberlik edebilir.

Amasya

Son durak Bandırma Vapuru ile Samsun

Amasra gezisini tamamladıktan sonra Samsun'a doğru yola koyulun. Bandırma Vapuru, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atatürk Heykeli, Teleferik, Samsun Büyük Camisi, Sevgi Gölü, Hayvanat Bahçesi, Amisos Tepesi, Yakakent gibi yerler gezilebilir. Daha ayrıntılı gezi rehberi için Samsun'da gezilecek yerler galerisine bakmanız yeter. Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerini kapsayan mini bir gezi size iyi gelecektir. Pazar günü ise oy kullanmak için evimize dönmeyi unutmuyoruz... Ben dönüş biletimi Cumartesi akşamı için aldım. Programınızı 1 Kasım seçimlerine göre ayarlamayı unutmayalım... 

Bandırma | beatnik_scorpion


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN