29 Ekim'de 1,5 gün izinle 5 günlük tatil fırsatı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

2020 yılı hepimiz için yorucu geçti. Pandemi süreci, dünyadaki gelişmeler, her gün işittiğimiz bunaltıcı haberler ister istemez psikolojimizi bozdu. Bütün stresli haberleri bir kenara bırakıp seneyi güzel bir tatille kapatmaya ne dersin? Yılın son tatilinde 1,5 gün izin alarak 5 gün seyahat etmek mümkün. 28 Ekim Çarşamba yarım gün ve 30 Ekim Cuma günü izinlerini birleştirerek ister sonbaharın güzelliklerini keşfedebileceğin diyarlara istersen de son kez deniz keyfi yapabileceğin yerlere doğru yola çık. İşte sana tatil önerileri…

Sonbaharın incisi Abant

En güzel sonbahar fotoğrafları çekmek isteyenler için Abant şahane görüntüler sunuyor. İstanbul ve Ankaralıların günübirlik de gidip gezebileceği Abant’ın tadını çıkarmak için 1-2 gece konaklaması planlama yapmanızı öneririm. Abant gölü ve yolu üzerinde her zevke uygun otel seçenekleri var. Abant gölü kenarında Büyük Abant Oteli, Abant Palace gibi 5 yıldızlı konaklama imkanı var. Yol üzerinde ise Yeşil Masal Evleri, Aden Otel tercih edilebilir. Spa konusunda iyi bir yer arıyorsan Gölcük’e yakın Gazella Otel tercih edilebilirsin. Yedigöller, Akkaya, Gölcük, Mudurnu bu bölgede mutlaka görmen gereken yerler olmalı.

Türkiye’nin Davos’u Ayvacık

Doğal güzellikler bakımından eşsiz seçenekler bulunan ülkemizde az bilinen ama dünyada çok ünlü olmuş yerlere benzerlikleriyle de dikkat çeken yerler var. Bunlardan biri de Samsun’un Ayvacık ilçesi. Yeşilırmak ile Hasan Uğurlu Suat Uğurlu baraj göllerinin arasında kalmış bu şirin ilçe görenleri kendisine hayran bırakıyor. Hatta burası dünyanın en önemli liderlerine her yıl ev sahipliği yapan Davos’a benzetiliyor. İsviçre’deki Davos’a gidemezsen, Samsun’un Davos’una gitmek o kadar zor değil. Samsun’a uçak bileti alıp oradan araba kiralayarak bölgede güzel keşifler yapabilirsin. UNESCO Dünya Mirası listesine aday gösterilen Kızılırmak deltasındaki biyolojik çeşitliliğe hayran kalacaksın.

Güzel atlar ülkesi Kapadokya

Dünyanın nadir bulunan güzelliklere sahip diyarı Kapadokya bir zamanlar güzel atların ülkesi olarak da anılıyormuş. Tarih boyunca insanların yaşamak ya da saklanmak için seçtiği kayalıklar bugün ülkemizin ve dünyanın en nadide doğal güzelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Üstelik burayı sonbaharda gezerken şahane fotoğraflar da çekebilirsin.

Kadim şehir Mardin

Tarihle bu kadar iç içe geçmiş her sokağında her köşesinde başka hikayeler bulabileceğin bir şehir Mardin. Öyle ki binlerce yıllık geçmişi olan Süryani kiliseleri, taş işçiliğinin müthiş örneklerini görebileceğin konaklar, camiler, medreseler. Yaz ayları çok sıcak geçen Mardin’i gezmek için çok güzel bir zaman. Kısa süreli bu tatil fırsatı için Mardin uçak biletleri burada.

Su yoluyla Dalyan

Bu tatilde denize girmek isteyen güneşle iç içe bir tatil yapmak isteyenler için Dalyan, Köyceğiz hatta Fethiye’yi de içine alan güzel bir rota oluşturabilirsin. Sazlıklarla kaplı bir yolculukla ulaşabileceğin Iztuzu Plajı’nda denize girebilirsin. Göcek, Fethiye, Faralya Koyu, Kayaköy bölgede görmeni önereceğim diğer yerler.

Lezzet başkenti Gaziantep

29 Ekim tatilini gurme turunu yaparak değerlendirmek isteyenlere Türkiye’nin lezzet başkenti Gaziantep’i önerebiliriz. Bu şehrin dillere destan lezzetlerini tatmak için sürekli yeni yerler ve mekanlar açılıyor. Şirahan Otel, Anadolu Evleri Taş Konak, Asude Konak, Divan Gaziantep konaklama önereceğim yerler. Gaziantep’e gitmişken Zeugma Mozaik Müzesi, kalesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi gezilebilir. Hatta fırsatın varsa su kenarında vaha görüntüsü sunan Halfeti’yi de görmelisin.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar